Facebook Google+ Twitter

Lubniewice: Uczą, jak ratować życie

Jak zareagować, kiedy jesteśmy świadkiem wypadku? Jak udzielić pierwszej przedmedycznej pomocy?

 / Fot. U.M LUBNIEWICEJak udzielić pierwszej przedmedycznej pomocy? Ile wdechów i uciśnięć? Jak ułożyć ciało poszkodowanego? Co to jest pozycja boczna? A przede wszystkim jak nie bać się pomóc rannemu – to główne pytania, na które odpowiedzi poznają uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Lubniewicach. W placówce rozpoczęły się trzydniowe zajęcia, w których udział wezmą wszyscy uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. – Razem z burmistrzem Lubniewic Tomaszem Jaskułą uważamy, że należy wśród ludzi młodych wypracować wrażliwość na to, żeby zareagować, jak jesteśmy świadkami wypadku, nagłego zdarzenia, gdzie dochodzi do nieszczęścia. Zależy nam, aby młodzi ludzie nie bali się udzielić pomocy, dlatego muszą mieć jakiekolwiek podstawy do ratowania ludzkiego życia. Kształtowanie takiej postawy od najmłodszych lat, to jest cel tych zajęć – mówi dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Lubniewicach Renata Kaczmarek.

Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy zakończą się 27 lutego, odbywają się w hali szkoły i możliwe są dzięki zaangażowaniu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego. Podczas godzinnych zajęć uczniowie ćwiczą sztuczne oddychanie, ucisk klatki piersiowej na fantomie oraz na materacu trenują odpowiednie ułożenie ciała.

- Człowiek jest najważniejszy, dlatego z dyrekcją szkoły postanowiliśmy, że wszyscy uczniowie wezmą udział w zajęciach pierwszej pomocy. Oczywiście mamy świadomość tego, że dwie godziny kursu nie zrobią z uczestników ratowników medycznych, ale główny cel akcji to przede wszystkim zwrócenie uwagi dzieci na drugiego człowieka i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za innych. Chodzi przede wszystkim o to, aby uwrażliwić młode osoby na pomoc, pokazać, że czasami drobne czynności, niewielka pomoc poszkodowanym, może uratować im życie. A czym wcześniej zaczniemy krzewić taką postawę, przygotowywać dzieci i młodzież do podjęcia akcji ratowniczej i udzielenia przedmedycznej pomocy, to mamy gwarancję tego, że znacznie więcej osób może zostać uratowanych – mówi burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła.

Sam pomysł chwalą uczniowie, bo jak mówią, takie zajęcia są potrzebne. – Nauczyliśmy się jak uratować poszkodowanego. Kiedy spotkamy się z taką sytuacją, to już będziemy wiedzieć, jak pomóc – komentuje Natalia Osial. – A oprócz tego, jak coś się stanie komuś z rodziny, np., zemdleje, to my już też wiemy, jak udzielić pomocy – dodaje Martyna Nieciejewska. - Przede wszystkim poszkodowanemu należy położyć rękę na szyję, ugiąć nogę w kolanie i ułożyć w pozycji bocznej. Takie zajęcia są potrzebne, bo wypadek może się zdarzyć w każdej chwili. I człowiek nie wie, co zrobić. A my trenujemy, ćwiczymy i już wiemy – dodaje Czarek Dąbrowski. Wszyscy z II klasy gimnazjum.

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – To jest kolejne wydarzenie w Gminie Lubniewice, kiedy pomagają nam żołnierze z jednostki z Międzyrzecza. Dziękuję za wsparcie, pomoc i zaangażowanie w prowadzenie zajęć, szkolenie dzieci i młodzieży. Dziękuję również za przychylność w każdym temacie, z którym się do Was zwracam. Wiem, że zawsze mogę liczyć na pomoc jednostki. Budowanie dobrych relacji, współpraca z wojskiem to także działanie po stronie Gminy, w Lubniewicach budujemy bloki, w których będą mieszkać żołnierze. I dołożę wszelkich starań, aby byli zadowoleni – dodaje Tomasz Jaskuła.

W kursie udział bierze ok. 300 uczniów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.