Facebook Google+ Twitter

Lubomierz przez kilka dni będzie polską stolicą humoru

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-08-12 12:22

Filmy – za darmo. Muzyka – za darmo. Gwiazdy – za darmo. Przez cały weekend, aż do niedzielnej nocy, pod dachem i pod gołym niebem. Rozpoczął się X Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.

fot. Marcin Oliva Soto Jak zwykle nie zabraknie gwiazd polskiej komedii. Przyjechał już Sylwester Chęciński reżyser m.in. „Samych swoich”. On i scenarzysta tej kultowej komedii Andrzej Mularczyk otrzymają podczas festiwalu honorowe obywatelstwo Lubomierza (niestety, Mularczyk nie będzie mógł odebrać go osobiście).
Wśród gości będą Witold Pyrkosz, Ryszard Kotys, Jerzy Turek, Ilona Kuśmierska i Jerzy Janeczek. Udział w imprezie potwierdzili też Leon Niemczyk, Zbigniew Buczkowski, Roman Kłosowski, Piotr Łazarkiewicz, Waldemar Krzystek, Małgorzata Potocka, Piotr Zelt i Andrzej Grabarczyk.
Przez cały czas trwania imprezy w festiwalowym kinie będą wyświetlane komedie. Te nowe i te sprzed lat. Przygotowano też sporo propozycji estradowych. Nie zabraknie dobrych kabaretów

W niedzielę gwiazdą wieczoru będzie zespół Big Cyc. Koncert o godz. 19. A wszystko za darmo. Główną nagrodę festiwalu Złoty Granat walczy w tym roku osiem komedii wyprodukowanych od sierpnia 2005 roku: „Tylko mnie kochaj”, „Jasminum”, „Hi-way”, „Francuski numer”, „Zakochany anioł", Dublerzy”, „Nie ma takiego numeru” oraz „Raj u stopy”. W minionych latach złote, srebrne i brązowe granaty przyznawali widzowie głosując w plebiscytach organizowanych w czasopismach. W tym roku filmy oceniać będzie jury złożone z filmowców.

– Jest w czym wybierać. Dzięki nowej ustawie o kinematografii jest więcej pieniędzy na produkcję filmową uważa Olgierd Poniźnik, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Filmów Komediowych, które organizuje imprezę.

W sobotnie popołudnie, w wyremontowanym zaułku filmowym nieopodal Muzeum Kargula i Pawlaka zawisną trzy nowe tablice z nazwiskami wybitnych polskich aktorów komediowych. Na razie jest tam już prawie 40 tablic.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu był prapremierowy pokaz najnowszego filmu Sylwestra Chęcińskiego „Przybyli ułani”. Szerzej widowni zaprezentuje go telewizja publiczna 15 sierpnia o godzinie 20.10. Słynny reżyser powraca tym filmem po 14 latach milczenia. Nie wyreżyserował nic od czasu „Rozmów kontrolowanych”. W jego najnowszej produkcji występują m.in. Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Krystyna Feldman i Artur Barciś.

Jest to komedia na temat współczesnych czasów, rozgrywająca się w małym miasteczku. Właściciel podupadającego sklepiku walczy zaciekle o pozwolenie na sprzedaż alkoholu. Ofiara, którą musi w związku z tym ponieść on i jego najbliżsi, jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do celu jaki sobie postawił. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w jednym z mazurskich pegeerów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobra impreza szkoda, że jak dla mnie to zadaleko ale najlepsze jest to, że wszystko za friko... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna impreza. Byłam w ubiegłym roku. Za darmo, a na wysokim poziomie. Polecam. Zwłaszcza, że wszystkie drogi prowadzą do Lubomierza :-) Kto zna te strony, wie, o co chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.