Facebook Google+ Twitter

„Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”. Wernisaż już 14 października

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-12 12:58

Osią tematyczną wystawy malarstwa wizerunkowego „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność” jest obecność i działalność rodu Lubomirskich w Wilanowie w XVIII i XIX wieku. Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na 14 października w Sali Białej Muzeum Pałacu w Wilanowie.

M. Bacciarelli, Portret Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej / Fot. Z. ReszkaPodczas wernisażu wystąpi książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, a także Paweł Jaskanis, dyrektora Pałacu Muzeum, Anna Ekielska, kuratorka wystawy oraz Teresa Perkowska – autorka kwerendy i badań naukowych nad portretami Lubomirskich. Gośćmi specjalnymi będą postaci świata kultury, sztuki i biznesu związane z rodem Lubomirskich.

"Dla znakomitej większości naszych gości pałac w Wilanowie jest
przede wszystkim rezydencją Jana III Sobieskiego" – uważa Anna Ekielska, kurator wystawy. "Tradycję patrzenia na Wilanów, jako na pamiątkę po Janie III ustanowiła tak naprawdę Elżbieta Sieniawska - córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Odkupiła niszczejący pałac od synów króla i zleciła budowę skrzydeł bocznych, najprawdopodobniej realizując dawne plany Sobieskiego" - czytamy w materiałach prasowych. W zbiorach muzeum zachowała się najbogatsza w polskich zbiorach kolekcja portretów członków rodu Lubomirskich, licząca 62 obrazy.


Pierwsza część ekspozycji - „Polityka” - prezentuje wielkoformatowe portrety najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lubomirskich – Stanisława, Jerzego Sebastiana, Hieronima Augustyna i Stanisława Herakliusza.

Druga część wystawy - „Prywatność” - będzie poświęcona postaci Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej bliskim. Portrety prezentowane będą w jej apartamencie w skrzydle południowym pałacu – Przedpokoju, Salonie i Złotej Sypialni. W czasie wystawy będzie można zobaczyć wnętrza apartamentu kąpielowego - Łazienki Lubomirskiej, na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Przez wnętrza pałacowe poprowadzona będzie ścieżka tematyczna poświęcona mecenatowi Lubomirskich w Wilanowie. Ułożona jest z dziesięciu przystanków w miejscach gdzie zachowały się artystyczne świadectwa działalności członków rodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.