Facebook Google+ Twitter

Lubonie, powieść z X wieku J. I. Kraszewskiego – literatura a arc

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-07 10:29

Zapraszamy na spotkanie z prof. dr hab. Hanną Kóčką-Krenz „Lubonie, powieść z X wieku J. I. Kraszewskiego – literatura a archeologia”.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Sikorski
Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego,
ul. Wroniecka 14,
9 kwietnia
godzina 18.00


Prof. zw. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz - historyk sztuki, archeolog, odkrywczyni pałacu i kaplicy Mieszka i Dąbrówki na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

„Lubonie” to powieść z czasów Mieszka I. Powstała w 1876 r. jako druga (pierwszą była „Stara baśń”) w cyklu powieści historycznych J. I. Kraszewskiego obejmujących dzieje Polski. Tytułowy ród Luboniów zamieszkiwał w okolicy Poznania, w Krasnej Górze, która wg pisarza późnej mogła zmienić nazwę na Górczyn. Podczas walk z Niemcami zaginął Włast, jedyny syn Luboniów; kiedy po kilkunastu latach nieoczekiwanie powrócił, wzbudził zainteresowanie kniezia Mieszka, któremu opowiadał o potędze cesarstwa i nowej wierze. Mieszko chcąc umocnić swą pozycję postanawia poprzez ślub z księżniczką Dobrawą zawrzeć sojusz z Czechami. Wyprawia się nad Wełtawę, a wśród świty jest i Włast, a właściwie ojciec Matia, wyświęcony wcześniej w Monte Cassino. Musi ukrywać swój stan duchowny bowiem pierwsi chrześcijanie są prześladowani przez wyznawców starej wiary. Przewracane są krzyże, palone świątynie, a nawet zawiązany zostaje spisek przeciwko Mieszkowi. Kneź poślubia Dobrawę i to ona nakłania go do przyjęcia chrztu. Mieszko wypowiada potajemnie wojnę dawnym wierzeniom i rozpoczyna długotrwały proces chrystianizacji swojego państwa. Pomaga mu w tym ojciec Matia – pierwszy polski kapłan – jedna z kilku postaci fikcyjnych. Poza wymienionymi wyżej Kraszewski umieszcza na kartach powieści szereg postaci historycznych: grafa Wichmana, cesarza Ottona, biskupa Jordana.

Podczas spotkania wokół książki "Lubonie" prof. Hanna Kóčka-Krenz skonfrontuje literacką wizję początków państwa polskiego przedstawioną przez Kraszewskiego - powieściopisarza, historyka i miłośnika archeologii - z wynikami najnowszych badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Spotkanie odbywa się w związku ze zbliżającym się 1050-leciem Chrztu Polski.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.