Facebook Google+ Twitter

Lubuska Fala - to musi się udać!

Lubuska Fala to nowatorski pomysł muzyczny promujący młodych, zdolnych i ambitnych muzyków z województwa Lubuskiego. W założeniach projektu jest wydanie kilku płyt. Pierwsza z nich wkrótce ujrzy światło dzienne. Oprócz tego koncerty organizawane będą koncerty - najbliższy 28 maja w zielonogórskim Kawonie.

Logo Lubuskiej Falii - materiały organizatorów. / Fot. Lubuska FalaLubuska Fala to projekt stworzony przez lubuskich dziennikarzy muzycznych - Andrzeja Winiszewskiego z Radia Zachód i Ewę Szatkowską z Radia Plus. - Projekt ten powstał z potrzeby dzielenia się tym, co często artystycznie wartościowe, ale niestety niewidoczne. Ta smutna, prawda dotyczy zwłaszcza młodych artystów, którzy nie mają możliwości zdobycia silnego patrona w postaci wytwórni płytowej gwarantującej pełną obsługę medialno-promocyjną i nie potrafią przebić się przez gąszcz reguł rządzących skomercjalizowanym rynkiem muzycznym, nie mają też często środków i doświadczenia, by efekty swojego wielomiesięcznego, a niekiedy nawet wieloletniego mozołu pokazać swoim potencjalnym słuchaczom - mówią pomysłodawcy projektu.

Organizatorzy dodają, że Lubuska Fala ma być pierwszym, małym oknem na świat dla lubuskich artystów, którzy zechcą się przyłączyć do projektu, z nadzieją na możliwość publikacji i szerszej promocji swojej muzyki. - To pomysł skierowany zwłaszcza do młodych, ale już doświadczonych muzyków lubuskich jak obecni tu członkowie grupy The Foo czy Karolina Tuz. Jest to jednocześnie propozycja, dla dojrzałych artystów, którzy od dawna funkcjonują w świadomości fanów muzyki w naszym kraju, ale ich lubuski rodowód lub bliższe czy dalsze związki z naszym regionem najczęściej nie są znane i rozpoznawalne. Przykładem jest udział w projekcie legendy polskiej muzyki rockowej Krzysztofa Jaryczewskiego (ex-Oddział Zamknięty) – od kilku lat lubuszanina z wyboru, w pierwszej części kompaktowej serii „Lubuska Fala – vol. 1.

Pierwsza część serii wydawniczej zawiera nigdzie wcześniej niepublikowane piosenki młodych twórców (prócz
znanego przeboju Oddziału Zamkniętego „Ten wasz świat” w nowej wersji). Nie jest więc to projekt wtórny, po raz kolejny oferujący znany lub publikowany wcześniej repertuar. To z pewnością kolejna zaleta tego projektu, który jeśli będzie kontynuowany, z pewnością może stać się jednym z najciekawszych przedsięwzięć promujących Ziemię Lubuską. Premiera koncertowa całego projektu Lubuska Fala, jak również pierwszej z płyt całej serii, odbędzie się w Piwnicy Artystycznej Kawon w Zielonej Górze 28 maja o godzinie 19.

W I edycji projektu „Lubuska fala” wzięły udział trzy zespoły muzyczne:


The Foo. / Fot. Lubuska FalaThe Foo - zespół powstał w 2006 roku w Zielonej Górze. Tworzy go grupa młodych przyjaciół, dla których muzyka jest nie tylko pasją, ale przede wszystkim skutecznym narzędziem w głoszeniu Ewangelii. Zespół w początkach swojej działalności występował podczas corocznych spotkań maturzystów w Częstochowie, na Dniach Młodzieży w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wlkp. Członkowie zespołu angażują się w życie Kościoła posługując na rekolekcjach, kursach Szkoły Nowej Ewangelizacji, spotkaniach modlitewnych. W tym roku zespół nagrał swoją pierwszą „demówkę” w studiu-wytwórni - RECPUBLICA.

Exces. / Fot. Lubuska FalaExces - rockowo-bluesowe trio powstałe w 2006 roku w Gubinie. Założycielem grupy jest lubuszanin z wyboru Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Na repertuar grupy składają się autorskie utwory Jarego oraz znane standardy muzyki rockowej i bluesowej (Hendrix, The Doors i.in.). Krzysztof Jaryczewski to twórca Oddziału Zamkniętego w legendarnym już dziś składzie (Jaryczewski-Szlagowski-Pogorzelski-Mścisławski), w którym współtworzył i wyśpiewał największe przeboje: „Andzia”, „Obudź się”, „Ten Wasz świat” czy „Party”.
Oprócz niezliczonej ilości tekstów dawnego Oddziału, K. Jaryczewski jest autorem muzyki i tekstów pisanych dla największych gwiazd polskiej estrady: Wandy Kwietniewskiej, Lady Pank, Artura Gadowskiego i wielu innych. Największym osiągnięciem autorskim Jarego jest „Minnesota Blues”, rodzaj muzycznej sztuki teatralnej, rock-opery, której premiera odbyła się w grudniu 2002 w Teatrze Ludowym w Krakowie. Kanwą sztuki stały się zdarzenia, fakty i dramaty z życia autora.

Karolina Tuz. / Fot. Lubuska FalaKarolina Tuz - wokalistka, pianistka i kompozytorka. Jest absolwentką wrocławskiej AM w klasie fortepianu. W 2004 r. Karolina zaczęła pisać piosenki i wykonywać je wraz z zespołem. Początkowo grała na instrumentach klawiszowych, jednak pewnego dnia zaśpiewała podczas próby i zachęcona efektem zajęła się śpiewem. O tym, że była to słuszna decyzja, świadczą nagrody zdobyte podczas kilku festiwali piosenki artystycznej. Karolina jest bowiem laureatką XX Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko” w Kędzierzynie-Koźlu (III nagroda), VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie (wyróżnienie), oraz VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej „Poetycka stajnia” w Dzierżoniowie (I nagroda). W maju 2006r. Karolina wraz z zespołem dokonała swoich pierwszych nagrań w warszawskim „Ztudio”, które zrealizował także lubuszanin Marek Nowak. Piosenki z tej sesji znalazły się na niniejszej płycie „Lubuska Fala vol.1”. Na ostateczny kształt piosenek, duży wpływ mają muzycy zespołu złożonego z wrażliwych i kompetentnych artystów, znakomicie realizujących pomysły Karoliny, tworząc charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie.

Wszyscy wykonawcy Lubuskiej Fali. / Fot. Lubuska FalaWarto dodać, że przy projekcie, na każdym etapie jego realizacji od projektu graficznego po sesje fotograficzną i mastering materiału muzycznego pracowali także wyłącznie lubuszanie. Wśród wielu pomysłów jakie w przyszłości będą realizowane w ramach projektu „Lubuska Fala” (prócz zasadniczej części promocyjnej oznaczonej kolejnymi numerami) znajdą się, zgodnie z założeniem całej serii, zwłaszcza takie, które dotyczą lubuskiego środowiska muzycznego w całej jego historii począwszy od lat 50. i 60-tych po dzień dzisiejszy.
W planach jest też stworzenie Archiwum Lubuskiej Fali i zachowanie na płytach wielu cennych, zwłaszcza z historycznego punku widzenia, dokonań artystycznych sprzed lat. To próba wskrzeszenia tamtych dawnych piosenek śpiewanych i zarejestrowanych przed dziesiątkami lat przez dziś uznanych już artystów jak Urszula Dudziak (nagrania archiwalne) czy zapomnianych już piosenkarzy lubuskich występujących niegdyś podczas historycznych już Festiwali Piosenki Radzieckiej.

Kolejnym pomysłem jest krążek zatytułowany "Lubuska Fala - Gwiazdy" czyli zestaw wybranych utworów z repertuaru wybranych lubuskich gwiazd. Wśród nich np. Ewelina Flinta (Jasień), Urszula Dudziak (Zielona Góra), Krytyna Prońko (Gorzów), Dagmara Korona (Zielona Góra), Felicjan Andrzejczak (Świebodzin), Krzysztof Kiljański (Nowa Sól) i wielu innych. Rozpoczęły się już rozmowy z niektórymi z nich. Wśród projektów znajdują się i te dotyczące współcześnie działających muzyków i zespołów w ramach poszczególnych gatunków muzycznych. I tak częściami reprezentującymi tę liczną część środowiska byłyby np. „Lubuska Fala – Jazz”
„Lubuska Fala – Blues” „Lubuska Fala – Piosenka autorska”

To musi się udać!


Gdy kilka dni temu otrzymałem te informacje od Andrzeja Winiszewskiego moje zaskoczenie było ogromne, miałem tylko kilka minut na przyjrzenie się wszystkim materiałom, ale na pytanie czy napiszę tutaj o tym projekcie natychmiast odpowiedziałem twierdząco. Sądzę, że taki pomysł musi wypalić. Poszczególnym zespołom niewątpliwie trudno byłoby przebić się w muzyczno - produkcyjnym świecie. W Lubuskiej Fali otrzymują niemałe wsparcie i doświadczenie takich osób jak właśnie Andrzej Winiszewski. Wiadomości24.pl, z pomocą oka i pióra autora tekstu, będą bacznie przyglądać się całemu wydarzeniu. Na razie wszystkich lubuszan zapraszam na koncert promujący pierwszą płytę Lubuskiej Fali, który odbędzie się 28 maja w Kawonie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) świetnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.