Facebook Google+ Twitter

Lubuskie. Dożynki diecezjalne w sanktuarium w Rokitnie

Dożynkowe wieńce i bochny chleba z tegorocznych plonów towarzyszyły lubuskim i wielkopolskim rolnikom w dożynkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przy cudownym obrazie Matki Boskiej Rokitańskiej.

W tegorocznych uroczystościach Wniebowstąpienia Maryi jako nieśmiertelnej Matki Syna Bożego połączonych w sanktuarium w Rokitnie z dorocznymi dożynkami diecezjalnymi wzięło udział ponad 7 tys. pielgrzymów. Pośród wiernych były poczty sztandarowe organizacji rolniczych, rzemieślniczych, zakładów pracy, organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Wielu z uczestników ubranych było w stroje regionalne z lubuskiego i z wielkopolskiego, bowiem stamtąd przybyli tu rolnicy, aby podziękować przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Rokitańskiej Cierpliwie Słuchającej za tegoroczne plony i prosić o lepsze jutro.

Plony nie należały w tym roku do najlepszych. Przypomnijmy: najpierw region nawiedziły upały, potem ulewne deszcze, a na koniec, zwłaszcza w Lubuskiem - niedawna powódź, relacjonowana także w Wiadomościach24.pl.

Mszę św. celebrował biskup z Łowicza Józef Zawitowski. - Polska krzyżami się mierzy od Giewontu po Bałtyk - kończył stwierdzeniem swoje słowa. Wcześniej cytował patriotyczne wiersze i piosenki, przypominał o najważniejszych datach naszej historii, wspominał rolę krzyża w utrzymaniu polskości.

Na zakończenie uroczystości bp Zawitowski, wraz z diecezjalnym biskupem Stefanem Regmuntem podzielili bochny chleba między przedstawicieli zakładów pracy.

Dzień Matki Bożej Zielnej jest nie tylko świętem rolników, ale również świętem patronalnym diecezji. Matkę Boską Rokitną ogłosił patronką regionu lubuskiego papież Paweł VI na prośbę bp Wilhelma Pluty, wyznaczając dla niej dzień 15 sierpnia jako jej liturgiczną uroczystość. prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował wizerunek MBR koronami papieskimi, zaś wcześniej złotą koronę poświęcił papież Jan Paweł II.

Słynący z cudów obraz ten przeniesiono do Rokitna z opactwa bledzewskiego w 1669 r. Przez pewien czas przebywał na zamku w Warszawie. Z królem Michałem Korybutem Wiśniewskim odbył wojenną peregrynację pod Lublin, gdzie wówczas walczące strony zawarły pokój. Z wdzięczności król obdarzył obraz koroną królewską oraz orłem białym z napisem: „Daj Panie pokój dniom naszym”. Dzięki temu obraz stał się symbolem polskości w okresie zaborów.

Same Rokitno dwukrotnie znalazło się w obrębie niemieckiej Brandenburgii: w XIV w. i w latach 1792-1945.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.