Facebook Google+ Twitter

Lubuskie. Gorzowskie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

W rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., wierni wzięli udział w dziękczynieniu za niedawną beatyfikację papieża Polaka. Uroczystości zakończył koncert „Zaszum nam Polsko”.

Papież Jan Paweł II odwiedził miasto nad Wartą 2 czerwca 1997 r. Przewodniczył wówczas liturgii Słowa. W wygłoszonej homilii nawiązującej do postaci pierwszych męczenników Polski, patronów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary w codziennym życiu. W gorzowskiej katedrze modlił się przy grobie bp Wilhelma Pluty, mianowanego przez papieża Piusa XII w 1958 r. ordynariuszem ówczesnego Ordynariatu Gorzowskiego, który tragicznie zmarł w samochodowym wypadku w 1986 r.

W rocznicę niezapomnianej wizyty – wierni z północnej części obecnej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wzięli udział w dziękczynieniu za niedawną beatyfikację papieża Polaka.

Uroczystości odbyły się na terenie parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. - Rozpoczęły się o godz. 16.30 od Białego Marszu, w którym wierni tradycyjnie przeszli z katedry na plac papieski – poinformował Wiadomości24, proboszcz parafii Pięciu Braci Męczenników ks. Władysław Pawlik. - Pół godziny później rozpoczęło się czuwanie.

Uroczystościom przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, zaś homilię wygłosił bp Edward Dajczak z Koszalina, będący w latach 1990-1992 biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a wcześniej ojcem duchowym w Wyższym Seminarium Duchowym w Paradyżu.

- Msza św. dziękczynienia rozpoczęła się o godz.18 – relacjonuje dla W24 rzecznik prasowy kurii, ks. Andrzej Sapieha. - Poprzedziła ją godzinne czuwanie modlitewne prowadzone przez siostry Elżbietanki.

Przed rozpoczęciem Mszy św., wierni obejrzeli krótki film o beatyfikacji w Rzymie. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem, ponad tysiąc wiernych wysłuchało recytacji poezji bł. Jana Pawła II w wykonaniu aktorów gorzowskiego teatru. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przed pomnikiem papieża oraz koncertem „Zaszum nam Polsko” w wykonaniu zielonogórskiego barda Macieja Wróblewskiego.

- Gorzowskie dziękczynienie było ostatnim z czterech tego rodzaju wydarzeń organizowanych przez naszą diecezję – mówi ks. Sapieha. - Poprzednio diecezjalne dziękczynienia odbyły się 3 maja br. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, 18 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze oraz w dniu 23 maja w parafii NMP Królowej Polski w Głogowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.