Facebook Google+ Twitter

Lubuskie: Moje? Twoje? Nasze! - międzynarodowy projekt

Jednym z projektów słubickiej Fundacji Dobro Kultury - organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce - oraz Europejskiego Uniwersytetu Viadrina jest "Moje? Twoje? Nasze! Dziedzictwo, które łączy".

 / Fot. Monika KoziaraPrezentacja projektu "Moje? Twoje? Nasze! Dziedzictwo, które łączy" odbyła się 26 kwietnia br. w Siedlisku koło Nowej Soli. Wyjazd w tym terminie na drugi kraniec Polski uniemożliwił mi uczestnictwo w spotkaniu, na które dostałam zaproszenie. O wydarzeniu rozmawiam więc z Agnieszką Szczygieł z Fundacji Dobro Kultury, asystentką koordynatorki projektu, odpowiedzialną za kontakt z mediami.

Proszę przedstawić krótko ideę projektu.


- Trzyetapowy projekt ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego oraz przygranicznych miejscowości Brandenburgii oraz Saksonii zabytkami i historią rodziny Schoenaich von Carolath. Organizatorzy (Fundacja „Dobro Kultury” oraz Europejski Uniwersytet Viadrina) chcą, aby najmłodsi uczestnicy projektu poznawali tajniki swojego regionu w sposób aktywny i atrakcyjny. Stąd też pomysł zorganizowania warsztatów rzemieślniczych i konserwatorskich oraz zajęć badawczych. Współpracą z młodymi odbiorcami mają zająć się nauczyciele i animatorzy kultury z regionu. To właśnie dla nich zostało zorganizowane spotkanie w Siedlisku.

Jak przebiegało spotkanie?

- Spotkanie zainaugurowało wystąpienie prezes Fundacji Dobro Kultury Joanny Kopczyńskiej i pomysłodawczyni projektu Eleonore Schoenaich von Carolath. Panie wprowadziły zabranych w tematykę i harmonogram projektu Moje? Twoje? Nasze! Dziedzictwo, które łączy. Ponadto na sali wypełnionej uczestnikami z Polski i Niemiec odbyły się prezentacje przybliżające tematykę księstwa Schoenaich (dr Tomasz Andrzejewski), ukazujące polskie projekty i metody pracy z dziedzictwem narodowym (Skarby Małopolski, Aqueduct, Questing - Wyprawy Odkrywców). Goście mieli możliwość dowiedzenia się, w jaki sposób w Niemczech wykorzystuje się wiedzę historyczną dotyczącą zabytków podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą w ramach programu Denkmal aktiv oraz autorskich warsztatów konserwatorki Dorothee Schmidt Breitung.

Czy w programie spotkania w Siedlisku były tylko prezentacje?

Zwiedzanie zamku w Siedlisku. / Fot. Monika Koziara- Nie. Atrakcją dnia było zwiedzenie z przewodnikiem na co dzień zamkniętych ruin zamku Carolath. Duże wrażenie wywołał kontrast pomiędzy makietą zamku z czasów jego pełnej świetności a jego stanem obecnym. Część uczestników wzięła również udział w interaktywnych warsztatach: "Dziedzictwo - punkty widzenia" poprowadzone przez pracowników Małopolskiego Instytutu Kultury z Krakowa.

Co dalej?


- Kolejną częścią projektu będą szkolenia w Krakowie i Neuzelle z metodyki edukacji na rzecz dziedzictwa kulturowego. Skierowane do nauczycieli i animatorów kultury, którzy zamierzają się czynnie włączyć w tworzenie naszego projektu. To do ich zadań będzie należało zebranie grup dzieci i młodzieży jak również poprowadzenie warsztatów badawczych i towarzyszenie przy warsztatach rzemieślniczych - trzeciego etapu projektu. Chcemy, aby warsztaty dla młodzieży z Polski i Niemiec pogłębiły ich wiedzę o historii regionu, pokazały, jak można dbać o zabytki, a przy okazji rozwijać swoje talenty i dobrze się bawić z rówieśnikami.

Dziękuję za rozmowę.

Szczegóły na stronie: Fundacji Dobro Kultury

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.