Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie: Moje? Twoje? Nasze! - międzynarodowy projekt

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Jednym z projektów słubickiej Fundacji Dobro Kultury - organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce - oraz Europejskiego Uniwersytetu Viadrina jest "Moje? Twoje? Nasze! Dziedzictwo, które łączy".

Prezentacja projektu "Moje? Twoje? Nasze! Dziedzictwo, które łączy" odbyła się 26 kwietnia br. w Siedlisku koło Nowej Soli. Wyjazd w tym terminie na drugi kraniec Polski uniemożliwił mi uczestnictwo w spotkaniu, na które dostałam zaproszenie. O wydarzeniu rozmawiam więc z Agnieszką Szczygieł z Fundacji Dobro Kultury, asystentką koordynatorki projektu, odpowiedzialną za kontakt z mediami.

Proszę przedstawić krótko ideę projektu.

- Trzyetapowy projekt ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego oraz przygranicznych miejscowości Brandenburgii oraz Saksonii zabytkami i historią rodziny Schoenaich von Carolath. Organizatorzy (Fundacja „Dobro Kultury” oraz Europejski Uniwersytet Viadrina) chcą, aby najmłodsi uczestnicy projektu poznawali tajniki swojego regionu w sposób aktywny i atrakcyjny. Stąd też pomysł zorganizowania warsztatów rzemieślniczych i konserwatorskich oraz zajęć badawczych. Współpracą z młodymi odbiorcami mają zająć się nauczyciele i animatorzy kultury z regionu. To właśnie dla nich zostało zorganizowane spotkanie w Siedlisku.

Jak przebiegało spotkanie?

- Spotkanie zainaugurowało wystąpienie prezes Fundacji Dobro Kultury Joanny Kopczyńskiej i pomysłodawczyni projektu Eleonore Schoenaich von Carolath. Panie wprowadziły zabranych w tematykę i harmonogram projektu Moje? Twoje? Nasze! Dziedzictwo, które łączy. Ponadto na sali wypełnionej uczestnikami z Polski i Niemiec odbyły się prezentacje przybliżające tematykę księstwa Schoenaich (dr Tomasz Andrzejewski), ukazujące polskie projekty i metody pracy z dziedzictwem narodowym (Skarby Małopolski, Aqueduct, Questing - Wyprawy Odkrywców). Goście mieli możliwość dowiedzenia się, w jaki sposób w Niemczech wykorzystuje się wiedzę historyczną dotyczącą zabytków podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą w ramach programu Denkmal aktiv oraz autorskich warsztatów konserwatorki Dorothee Schmidt Breitung.

Czy w programie spotkania w Siedlisku były tylko prezentacje?

- Nie. Atrakcją dnia było zwiedzenie z przewodnikiem na co dzień zamkniętych ruin zamku Carolath. Duże wrażenie wywołał kontrast pomiędzy makietą zamku z czasów jego pełnej świetności a jego stanem obecnym. Część uczestników wzięła również udział w interaktywnych warsztatach: "Dziedzictwo - punkty widzenia" poprowadzone przez pracowników Małopolskiego Instytutu Kultury z Krakowa.

Co dalej?

- Kolejną częścią projektu będą szkolenia w Krakowie i Neuzelle z metodyki edukacji na rzecz dziedzictwa kulturowego. Skierowane do nauczycieli i animatorów kultury, którzy zamierzają się czynnie włączyć w tworzenie naszego projektu. To do ich zadań będzie należało zebranie grup dzieci i młodzieży jak również poprowadzenie warsztatów badawczych i towarzyszenie przy warsztatach rzemieślniczych - trzeciego etapu projektu. Chcemy, aby warsztaty dla młodzieży z Polski i Niemiec pogłębiły ich wiedzę o historii regionu, pokazały, jak można dbać o zabytki, a przy okazji rozwijać swoje talenty i dobrze się bawić z rówieśnikami.

Dziękuję za rozmowę.

Szczegóły na stronie: Fundacji Dobro Kultury

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto