Facebook Google+ Twitter

Lubuskie. Paliwo i auta "tuczą" złodziei

Stare przysłowie polskie głosi: Chcesz być bogatym, bądź siedem lat świnią. Trudno dociec, czy było, czy też jest ono kierunkiem działania niektórych ziomków ziemi lubuskiej. Ale faktem jest, że znaleźli się tacy, co chcieli być bogaci, kradnąc innym.

Kierowcy w Polsce mają obecnie duży problem z cenami paliwa. Nie dość, że są zbyt wysokie, jak na nasze zarobki, to jeszcze ciągle rosną. Kierowcy postanowili dać znać o tym rządowi. Protetsując, chcą zmusić rząd do obniżki akcyzy. Oczekują na zniżkę paliwa chociaż czasową o 30 – 40 proc. Czy to jest możliwe? Wszystko jest możliwe, jeśli tylko będzie dobra wola po stronie rządzących. Tylko, że oni mają natychmiast odpowiedź o kryzysie gospodarczym i pustej kasie w Skarbie Państwa.

Jak zwykle w takich trudnych sytuacjach są ludzie, którzy czyhają na okazję, aby podeprzeć się łatwą zdobyczą i zarobić na czyjejś krzywdzie. Dzisiejsza gazetalubuska.pl donosi o wysypie kradzieży oleju napędowego i benzyny w regionie. Paliwo ginie nie tylko nocą ze zbiorników samochodów, ale także w dzień z aut ciężarowych pozostawionych na parkingach. Kierowcy dokonują kradzieży na stacjach paliw – wjeżdżają, tankują, nie płacą rachunku, i odjeżdżają w siną dal. Niemal codziennie o takich kradzieżach otrzymują zgłoszenia policjanci lubuscy. Rzecznik lubuskiej policji przekazał mediom wykaz spraw z kilku dni.

Wynika z nich, że powstały zorganizowane grupy i grasują pojedyncze osoby, które w sposób dosłownie hurtowy kradną paliwo na szeroką skalę. W Żaganiu policyjny patrol – informuje gazetalubuska.pl - zatrzymał do kontroli 34-letniego kierowcę busa - w aucie znaleziono plastikowe beczki, kanistry i pompę do spuszczania paliwa. W zbiornikach było ponad 100 litrów kradzionego oleju napędowego. Złodziej usłyszał zarzuty i przyznał się do winy.

W Gorzowie zaś zanotowano na stacji paliwowej przy ul. Walczaka znany obrazek z wielu innych podobnych zdarzeń. Otóż kierowca Grzegorz S., podjechał zwyczajnie mazdą pod dystrybutor, chwycił pistolet, zatankował i uciekł. Ale policja była szybka, podobnie jak on - namierzyła go po numerach auta i zatrzymała.

W Strzelcach Krajeńskich wymyślono grupowy sposób na paliwo. Dwaj kompani - Sebastian Ś. i Zbigniew B. z pomocą zaufanych znajomych włamali się do zbiorników kilkudziesięciu samochodów. Działali krótko, ale z niemałym "sukcesem" - ogólnie ukradli prawie 3 tys. litrów oleju napędowego, za 14 tys. zł. W ręce policji wpadła cała olejowa siatka: złodzieje i paserzy.

W innych miejscowościach regionu lubuskiego odnotowano m.in. pojedyncze "niewinne" przypadki tankowania cudzego w swoje. W ten sposób w Trzebiczu ze zbiornika samochodu DAF zginęło 600 litrów oleju napędowego. Natomiast w Drezdenku z ciężarowego mercedesa "wyparowało” 300 litrów ropy. A w Wołogoszczy (gm. Dobiegniew) z maszyny budowlanej zniknęło jak kamfora 150 litrów oleju napędowego. Wiadomo również, że w Świebodzinie z ciężarówki ktoś wypompował nocą 290 litrów ropy za 1700 złotych.

Na tej niechlubnej liście policyjnej znalazł się też obcokrajowiec. Otóż w Słubicach policja zatrzymała na gorącym uczynku 23-letniego kierowcę z Ukrainy. Zatrzymała go w momencie, gdy ściągał paliwo z baku własnego tira i chciał na tym zarobić. Próbował sprzedać paliwo pewnemu 40-latkowi z Opola. Ukraińcowi grożą za to trzy lata odsiadki, a opolaninowi za paserstwo aż pięć lat.

Tak się złożyło, że w tych dniach wpadła duża szajka złodziei luksusowych aut.
Kradli na potęgę luksusowe: toyoty, bmw, mercedesy, lexusy i inne samochody z górnej półki, głównie w Niemczech – pisze gazetalubuska.pl. Grupa złodziei miała silne związki z regionem lubuskim. Tutaj podrabiano im dokumenty pojazdów. Jak dotąd policja odzyskała 56 samochodów, zatrzymała 44 osoby, z których 18 trafiło do aresztu.

W rozpracowaniu grupy brało udział Centralne Biuro Śledcze. Wiadomo, że pierwsze zatrzymania nastąpiły w 2011 roku. Ale szajka działa od 2009 roku. Miała swoich członków w województwach:zachodniopomorskim i pomorskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.