Facebook Google+ Twitter

Lubuskie: połowiczny sukces buntu sołtysów

- Oszuści, złodzieje, gdzie jest wasz honor?! Hańba! - wznosili okrzyki rolnicy wobec grupki radych Rady Miejskiej w Kożuchowie. Ci przegłosowali autopoprawkę burmistrza dotyczącą wymiaru stawki podatku rolnego. 59,50 zł za kwintal żyta zapłacą rolnicy za triumf kołtuństwa. To jedna z wyższych stawek w kraju.

Źródłem całego zamieszania stał się prezes Głównego Urzędu Statystycznego, który wycenił stawkę ceny skupu żyta na 74,18 zł za kwintal. Jest to podstawa do obliczania wymiaru podatku rolnego w gminach na 2012 rok. Lokalne samorządy, w których hula bieda, uchwyciły się tej ceny jak tonący brzytwy.

Tegoroczna kwota jest dwa razy wyższa niż ta sprzed roku. Arbitralne wprowadzenie takiej stawki siłą rzeczy zmusza rolników do organizowania protestów.

Zaiskrzyło więc w gminie Kożuchów, gdzie burmistrz Andrzej Ogrodnik zapragnął w całości zrealizować kwotę, która wyszła spod pióra prezesa GUS. Byłby to kapitalny zastrzyk pieniędzy dla bankrutującej gminy, zadłużonej w tym roku na blisko 59 procent.

Zbuntowali się sołtysi już na listopadowej sesji radnych, kiedy pojawiła się wizja burmistrza ze stawką 74,18 zł.

- To nas, po prostu, zrujnuje! - zapieklił się sołtys Książa Śląskiego, Tadeusz Tarbaj. - Rolnikom się nie przelewa. Dopłaty, jakie otrzymujemy, wbrew opinii, to nie manna z nieba. W praktyce pokrywają one nasze koszty przy uprawach.

Rolnicy wyłuszczali swoje żale: niesprzyjająca aura przy tegorocznych zbiorach, albo susza. albo opady deszczu, podtopienia, stąd kiepskie plony, ustawiczny wzrost kosztów produkcyjnych, zwłaszcza paliwa i nawozów, pogarszanie niedoinwestowanej infrastruktury na wsi.

- Gospodarują na kiepskich ziemiach, w większości czwartej i piątej klasy -
mówi Dominika Matyszczak z wydziału rolnictwa kożuchowskiego magistratu. - Sieją zboża podstawowe, czasami jęczmień i pszenicę.

Płacących podatek rolny jest 1500 osób. Gmina liczy ludności 16,5 tys., jest tu 22 wsie i miasto Kożuchów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.