Facebook Google+ Twitter

Lubuskie: powódź. Nie potrzeba paniki

Sytuacja nie wygląda tak dobrze, jak początkowo sądzono. Woda zagraża elektrowni w Żarkach Wielkich. Zaraz potem woda spodziewana jest w Brodach. To nie koniec powodzi w Lubuskiem. Woda wlewa się w tej chwili do Gubina.

Warszawa. Żołnierze ładują wodę dla powodzian do śmigłowca. / Fot. PAP/Leszek SzymańskiTymczasem reporterzy regionalnej „Gazety Lubuskiej” roztaczają czarny scenariusz powodzi. Bo nie jest prawdą, że Przewóz jest miejscowością oblężoną, odciętą od dróg dojazdowych do Sobielic i Łęknicy. Informowaliśmy wcześniej, że wszystkie drogi dojazdowe do miejscowości zostały uratowane przez strażaków, żołnierzy i mieszkańców przed zalaniem. Przede wszystkim ta główna.

Trwają w okolicy czynności czyszczenia i osuszania podtopionych terenów. Strażacy narzekają że wzmożony ruch samochodowy utrudnia im pracę.

Do sąsiadującej Łęknicy przyjechał wicewojewoda Jan Świrepo. Zarządził pomoc dla mieszkańców. Sytuacja jest na tyle niespokojna, ze po stronie niemieckiej przerwany został
wał przeciwpowodziowy i natychmiast woda Nysy Łużyckiej wlewa się do Trzebiela. - Na razie nic nie zostało zalane - mówi Wiadomościom 24 wójt Eugeniusz Olejniczak. - Niestety, woda zagraża dwóm elektrowniom: w Żarkach Wielkich i w Siedlicu.

Woda uderzy potem na Brody. - Sytuacja jest pod kontrolą – przekonuje wójt Zbigniew Witkowiecki. - Ostatecznie planujemy rozlanie wody po byłej kopalni. Jak oszacowano, w gminie bezpośrednio zagrożone zalaniem są trzy miejscowości, a w nich około 400 mieszkańców. Na wielką falę czeka Gubin.

Ale pierwsze uderzenie przyjmie wieś Późna. - Tu jest problem – mówi bez ogródek sekretarz gminy Leonard Tumiłowicz. - W tych okolicach brak jest wałów, a sama wioska położona jest poniżej poziomu rzeki. To sytuacja ekstremalna. W gminnym sztabie kryzysowym uspakajają, że wcześniej fala kulminacyjna rozleje się na poldery.

Właśnie, w tej chwili fala kulminacyjna dotarła do Gubina. Osiąga wysokość 590 cm. Woda płynie bardzo szybko. - To oznacza, że nie zdąży przesiąknąć przez wały - stwierdza Waldemara Kaak, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Woda jest bardzo wzburzona, mętna.
Niestety, jej poziom wzrasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Za Radiem Zachód - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że w ciągu najbliższej doby będzie wzrastać poziom wody w Nysie Łużyckiej, Bobrze i Odrze. Jest to związane z przemieszczaniem się fali powodziowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla zainteresowanych sytuacją powodziową na Ziemi Lubuskiej.
Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zielona Góra,
Kasprowicza 3,
tel. 68 457 56 40

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbigniewie... Radio Zachód rano podało że Gubin się nie obronił.
Woda wdarła na ulice.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.