Facebook Google+ Twitter

Lucerna, metropolia Środkowej Szwajcarii

Położona u stóp góry Pilatus, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów Lucerna liczy ponad 60 tys. mieszkańców. To piękne szwajcarskie miasto jest atrakcyjnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym o międzynarodowej sławie.

W tle widok na kościół św. Leodegara / Fot. Krystyna NitaLucerna powstała z rybackiej osady założonej w VIII wieku przy klasztorze benedyktynów. Około 1220 roku wybudowano drogę przez przełęcz św. Gotharda. Miasto znalazło się wtedy na szlaku handlowym północ południe prowadzącym z Europy Środkowej do Włoch. Jeszcze w XIX wieku towary przywożono do Lucerny, tu przeładowywano je na barki, by przetransportować je do Fluelen. Tam dopiero przewożono je na południe Europy przez przełęcz.

Lucerna była pierwszym miastem, które przystąpiło do Związku, założonego w 1332 roku przez trzy leśne kantony. Jako jedna z nielicznych ośrodków trwała przy katolicyzmie w czasie reformacji.

Rzeka Reuss przepływająca przez Jezioro Czterech Kantonów dzieli miasto na dwie części. Połączone są one pięknymi drewnianymi mostami. Najstarszy drewniany most w Europie, Kapellbrücke (Most Kapliczny), wybudowany w1333 roku, spłonął w 1993 roku. Na szczęście został odbudowany. Po dokładnym zbliżeniu się ukazuje, że nie łączy on brzegów najkrótszą drogą, kształt wynikł z dostosowania mostu do bagnistego podłoża.
Most Kapliczny i wieża wodna / Fot. Krystyna NitaWidok z Mostu Kaplicznego / Fot. Krystyna NitaDworzec i poczta / Fot. Krystyna Nita
Warto poświęcić chwilę uwagi obrazom i przedstawionej na nich historii. Mauritius, Egipcjanin i oficer armii rzymskiej był chrześcijaninem. Razem ze swoją legią tebańską, uczestniczył w walce o ustanowienie dominacji rzymskiej na terenie obecnej Szwajcarii. Po tym jak odmówił oddawanie czci rzymskim bogom, został zamordowany wraz ze swoimi legionistami. Miasto i republika Lucerny czcili świętego Mauritiusa, jako patrona katolickiej Szwajcarii i Lucerny. Poświęcono mu część obrazów Mostu Kaplicznego. Kiedy most został skrócony w 1834 roku, zdjęto je. Od 2003 roku, obrazy ilustrujące życie Mauritiusa od nowa zdobią most, w miejsce tych, które spłonęły. Pozostałe obrazy przedstawiające sceny z historii narodowej i regionalnej oraz żywoty św. Maurycego i Leodegarda, patronów Lucerny są fotograficznymi reprodukcjami oryginalnych obrazów namalowanych w 1614 roku przez Heinricha Wagmanna.
Ratusz / Fot. Krystyna NitaMost Kapliczny / Fot. Krystyna NitaSobota, to dzień targowy / Fot. Krystyna Nita
Do mostu przylega ośmiokątna kamienna wieża wodna zbudowana około roku 1300. Jest ona częścią dawnego systemu obronnego. Później stała się wiezieniem a obecnie służy, jako archiwum. Ta 34-metrowa budowla jest symbolem Lucerny i najczęściej fotografowanym zabytkiem Szwajcarii.

Nieco młodszy drewniany most położony kilkaset metrów dalej od Mostu Kaplicznego jest Spreuerbrücke (Most Młyński) z 1408 roku. Pod dachem kryją się tablice z serią obrazów, na których przedstawiona jest śmierć. Jest nazywany również Mostem Tańca Umarłych. 67 tablic zdobiących ten most namalował Caspar Meglinger w XVII wieku.
Tuż obok wybudowano w XIX wieku zaporę wodną, która regulując poziom wody w Jeziorze Czterech Kantonów chroni miasto przed powodziami.
Most Młynny / Fot. Krystyna NitaLucerna / Fot. Krystyna NitaKościół Franciszkanów / Fot. Krystyna Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa relacja, pięknie zilustrowana. Dziękuję Pani Krysiu za koleją "wycieczkę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś jeździłam samochodem do Włoch przez Lucernę, kilka razy zatrzymywałam się aby zobaczyć miasto. Naprawdę piękne tak jak Krystyno opisujesz. Dziękuję za przypomnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie zgadzam się z Panią, Pani Adrianno. To najładniejsze szwajcarskie miasto, które widziałam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucerna jest zachwycająca!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.