Facebook Google+ Twitter

Lucyna Winnicka nie żyje

We wtorek, 22 stycznia 2013 roku w Warszawie zmarła wieku 84 lat Lucyna Winnicka, aktorka, która najważniejsze role zagrała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

 / Fot. PAP/CAFLucyna Winnicka przyszła na świat 14 lipca 1928 roku w Warszawie. Ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Aktorski stołecznej PWST (1953 r.) Na ekranie debiutowała rolą Magdy w filmie "Pod gwiazdą frygijską" Jerzego Kawalerowicza. To w filmach tego reżysera, (z którym związana była także prywatnie): "Matka Joanna od aniołów", "Pociąg" odnosiła największe sukcesy (zagrała tez epizod w "Faraonie"). Za rolę Marty w "Pociągu" została nagrodzona na festiwalu filmowym w Wenecji. W pamięci wielu widzów została jako księżna Anna Mazowiecka w "Krzyżakach" w reżyserii Aleksandra Forda czy Hanna Renowicka z "Pamiętnika pani Hanki". Po raz ostatni Lucyna Winnicka pojawiła się na dużym ekranie w filmie "Indeks" Janusza Kijowskiego.

Lucyna Winnicka, choć rzadziej, występowała także na deskach scenicznych, m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i w Szczecinie.

Po wycofaniu się z życia artystycznego Lucyna Winnicka zajęła się dziennikarstwem (publikowała m.in. w "Przekroju") i propagowaniem filozofii i medycyny Dalekiego Wschodu; założyła w tym celu Akademię Życia, którą prowadziła przez 10 lat. Napisała też dwie książki: "Podróż dookoła świętej krowy" i "W poczekalni nieba". W stanie wojennym jej dom na Żoliborzu był miejscem nielegalnych spotkań redakcji "Tygodnika Mazowsze". W 1998 roku była jednym z członków założycieli Transparenty International Polska, organizacji stworzonej do walki z korupcją i nieuczciwością w życiu publicznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ją lubiłam, szkoda że te pokolenie już odchodzi. Niech w naszej pamięci żyje dalej !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech spoczywa i cześć Jej pamięci.
Była wspaniałą aktorką i wyjatkowo piękną kobietą w eopoce, kiedy urody nie "robiło się" przy pomocy wyszukanych preparatów chemicznych i fotoprogramów.
Żal. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

niech spoczywa w spokoju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.