Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8511 miejsce

Ludobójstwo w Ruandzie - co jest jego przyczyną?

Czy Afryka dokonała "samookaleczenia"? Ludobójstwo - straszne słowo! Sam jego dźwięk wywołuje w człowieku oburzenie. Czy jest zjawiskiem naturalnym, czy pochodną zachowań?

http://www.klubheban.pl/images/stories/HEBAN.pdf

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

"Na temat książek R. Kapuścińskiego. Jaki miały związek z dyskusją? Ty myślisz, że ja biorę informacje z niesprawdzonego źródła?! Książki Kapuścińskiego nie są żadnym dokumentem i co w książkach zawarte, można się zawsze wyłgać. Tym bardziej, że autor nie żyje i z kim się sądzić a interpretować , ludzie różnie interpretują."
Powiedzmy sobie jedno. Kapuściński nie jest żadnym autorytetem ani wiarygodną osobą. Kapuściński jak po latach się okazuje wyłgał wszystko co tylko można na temat Afryki. Nie tylko o Ruandzie ale min. o Etiopii w "Cesarzu". To każdy kto tą tematyka się interesuje wiedział zanim Domosławski odkrył karty i wydał "Non Fiction".
I żeby była jasność, ja tutaj nie chcę w Panów dyskusje się wcinać. Ale zawsze, kiedy Kapuściński powoływany będzie jako autorytet - ja będę krzyczał NIE!
Kapuściński żył jeszcze wiele lat gdy wyszła na jaw prawdziwa historia Hajle Selasje I, gdy świat usłyszał jak w Etiopii było naprawdę i jak Kapuściński w "Cesarzu" zakrzywił obraz Cesarza a Afrykę ukazał w tak groteskowy sposób że trudno dzisiaj to nawet opisać. Nigdy też nie przeprosił ani nie sprostował swoich kłamstw...cóż w końcu "Cesarz" sprzedawał sie w ponad 20 krajach na świecie, więc po co było sobie psuć interes.
Co do samego "Hebana" natomiast to tez mam jedna uwagę. Jednym z czołowych członków tej organizacji jest Wojciech Tochman. Co by o nim wiele nie mówić to należy do antyklerykalistów zdecydowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze jedno Tadziu, przemyśl. Kto tutaj nalatuje? W sprawie cmentarzy żydowskich moją powinnością było jako reportera "W24" przedstawić temat. I w sprawie tego narodu wypowiedziałeś się: "... i tak ich jeszcze dużo zostało ...." . I zanim zaczęły się nasze nieporozumienia, twoja wypowiedź była pierwsza. Więc nie szukaj dziury w całym. Skoro uważasz, że tylko twój punkt widzenia jest jedynie słuszny, to dyskusja urywa się. Innych punktów nie rozumiesz, bo nie chcesz rozumieć. Twój punkt widzenia to pewnik a pewnik wyjaśnia wszystko. Powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu, tu nie chodzi o podsycanie nienawiści. Sam powiedziałeś, że sama się wykarmi. Ja wspomniałem o głośnej sprawie w środkach masowego przekazu. A że to był ksiądz, to już nalatywanie na kościół?! Zadam tobie jedno pytanie. Dlaczego zwracasz jakiejś osobie uwagę? Albo starszy człowiek mówi i wyjaśnia młodemu cierpliwie a czasami przestanie? Czasami w ogóle nie zaczyna wyjaśniać? Jaki motyw to powoduje?
Na temat książek R. Kapuścińskiego. Jaki miały związek z dyskusją? Ty myślisz, że ja biorę informacje z niesprawdzonego źródła?! Książki Kapuścińskiego nie są żadnym dokumentem i co w książkach zawarte, można się zawsze wyłgać. Tym bardziej, że autor nie żyje i z kim się sądzić a interpretować , ludzie różnie interpretują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Co ma piernik do wiatraka?!" Co ma R. Kapuściński do wypowiedzi?! Po drugie, gdzie ja nazwałem: "pogardliwe nazwanie wyznawców Boga Najwyższego Ciemnotą"? Co Ty Tadziu kombinujesz? Zdolności interpretacyjne masz a ja przyklaskiwać tobie nie mam zamiaru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli link nie uruchamia się, to ja nie wiem co się dzieje. Może to we mnie wzbudzić podejrzenie - podobnie jak w Ruandzie - że ktoś należący do "wrażego plemienia" prowadzi dywersję. Możesz spróbować wejść najpierw na ten: tohttp://www.klubheban.pl/dlaczego-pomagamy/kapuscinski-o-rwandzie Następnie nacisnąć na "więcej".
Piotrek. Powiem Ci jedno. Po przeczytaniu twojego wpisu do Grzegorza - oniemiałem. Czytając książkę "Heban" R. Kapuścińskiego ogromnie przeżywałem zachodzące tam wydarzenia. Zaraz nasunęła mi się myśl o działaniach i niedziałaniach reszty, cywilizowanej części świata. Myślą wróciłem też do statków amerykańskich w ładowniach których ginęli w okrutnych mękach, schwytani na lasso murzyni. Wreszcie przyszło mi do głowy, ile jest w zachowaniach afrykańskich tubylców, naszego, europejskiego, czy amerykańskiego ludobójstwa.
A Ty jedynie zauważasz barbarzyńskie zachowanie księdza katolickiego. Piotrek. Musisz się liczyć - rzucając takie oskarżenie - że nie wszyscy znają uwarunkowania zachowań innych ludzi. Czytelnik odbiera przekaz. A przekaz był taki, że nikogo innego nie oskarżasz, tylko katolickiego księdza. To wzbudza w ludziach nienawiść wobec, określonej grupy wyznaniowej. Jako, że podobnie, jak Ty, czynią inni, już mamy skutki, przejawiające się atakiem na kościół katolicki i odwet, ripostę, czy też wendetę - krwawą. Pamiętaj. Nienawiść sama się utrzyma - bez jej podsycania. Więc jej nie podsycaj.
Twoja wypowiedź zabolała mnie mocniej, ze względu na to, że ja nigdy bym się czegoś podobnego po Tobie spodziewał. Ja byłem przekonany o przyjaznym, życzliwym nastawieniu do wszystkich ludzi. Na koniec Ci powiem. Podłość przylgnęła do wszystkich ludzi - z tego co wiem - jednako. Ona czeka tylko na okazję, na wystąpienie korzystnych uwarunkowań, aby się uzewnętrznić, aby zaszkodzić innym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu, takich kawałów nie rób. Jak ten link działa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zżymajcie się z mojego powodu. Wierzcie mi. Ten komentarz będzie ostatnim. Już się zamknę - na amen. Przyznam się jeszcze, że wstawiam go w dowód uznania dla panującej tu atmosfery.
Wielu tutejszych potrafi tylko chlapać językami Na upomnienie się, o rzeczowe komentarze - odwracają się plecami. Widać ludziskom najbardziej odpowiada mielenie językiem i wymachiwanie rekami. Wypowiedź na temat wymaga znajomości tematu. A komu to się chce wykonywać taką uciążliwą czynność, jak czytanie? Przecież łatwiejsze i przyjemniejsze jest - jednych, na drugich - podjudzanie. W tym - co niektórzy - się wyspecjalizowali i za to, w rankingach wysokie miejsca powywalczali. Tak. Tak. Ostatnio coś, otwarcie na bliźniego - oskubanie - najbardziej zwyżkuje. Dlatego to, w wielu miejscach ludność się buntuje. Daleko nie trzeba szukać. Wystarczy kliknąć i wieść znajdujemy na pierwszej stronie. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/hiszpania-wielotysieczne-manifestacje-przeciw-refo,1,5053574,wiadomosc.html
Mądrość ludzi jest niesamowita. Niektórzy sobie ubzdurali, że zmuszą innych, aby na nich pracowali. A jak ci się na nich wypinają, to tamci na pomoc policję wzywają. Policja - będąca na usługach - chętnie interweniuje i nieposłusznych pałkami traktuje. Aż dziw ile pomysłów powstało w dziedzinie dążenia, do - innego człowieka - zniewolenia.
A my tymczasem, o pierdoły się spieramy, a ważkie problemy - szerokim łukiem - omijamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstawienie linku wiąże się z "dyskusją" pod „Internauci protestują przeciwko TVN po filmie Cejrowskiego o buddyzmie”
Pod artykułem dołączyłem do dyskusji, ale kiedy Piotr Wierzbicki zamieścił ten oto wpis odstąpiłem od „współzawodnictwa” w „dobijaniu Cejrowskiego”. Otóż w tym wpisie Piotrek zwrócił się do: „Grzegorzu Wink
Tak wygląda z pańskiego punktu widzenia. Przyłóżmy do tego punkt widzenia innych religii. Ot, pierwsza i najwłaściwsza, jedynie słuszna: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną...". Co to oznacza? Tylko, że jest jest bardziej przewrotnie: "Macie miłować wrogów swoich!" A przy okazji dobijać nie czystych! Jak to zrobił ksiądz katolicki w Ruandzie! Zamiast na przykładne ukaranie, został schowany w Szwecji i popija teraz kawę oraz koniaki! Zrobił dobra robotę! Na chwałę Boga Najwyższego! Ciemnota.”

I gdybym książki R. Kapuścińskiego nie czytał, to bym do Piotrka teraz nie „przepijał”. Alem czytał i wiem że oskarżenie rzucone na księdza katolickiego i pogardliwe nazwanie wyznawców Boga Najwyższego Ciemnotą, jest ukłuciem szpileczką jadowitego motyla o nadspodziewanie pięknym wyglądzie – niczym Piotrek. (Jeśli ktoś nie wierzy w występowanie jadowitych motyli proszę przeczytać fragment z opisu - o dziwo - Cejrowskiego. „Najpiękniejsze okazy motyli spotyka się w puszczy nad Amazonką.
Są tak piękne, że zapierają dech w piersiach. Trudno sobie wyobrazić, by mogły kogoś skrzywdzić. Czym? Bezgłośnym trzepotem skrzydeł?
A jednak - bywają groźne. Przerażające. Do tego stopnia, że zapierają dech w piersiach, tym razem dosłownie. I definitywnie. Bo to motyle jadowite.” http://www.cejrowski.com/rozmaitosci/index.php?p=opowiesci&q=4
I to ukłuciem – w przypadku Piotrka – co prawda, nie śmiertelnym, ale bolesnym.
Dlaczego? Dlatego że zachowanie księdza wyrwał z kontekstu. Dlatego że – podejrzewam – wiedząc, nie wyjawił uwarunkowań poprzedzających, występujących w czasie, gdy ludzie – rodacy księdza – siekli mordując swoich wrogów. Dlatego że działo się to podczas Rewolucji Rwandyjskiej. Dlatego bo działo się to w atmosferze – „Bo w takim klimacie podejrzliwości, napięcia i leku odradza się stara, plemienna, afrykańska tradycja tajnych sekt, sekretnych związków i mafii. Rzeczywistych i urojonych. Każdy do czegoś w skrytości należy, a także jest przekonany, że ten drugi, ten (mieszkający tuż obok. Moje wtrącenie) Inny, należy na pewno. I to oczywiście, do przeciwnej, wrażej organizacji.” Wstawię kolejny fragment. „I tak, kiedy w 1972 roku, zachęceni przykładem swoich braci z Ruandy, Hutu z Burundi próbowali zrobić u siebie powstanie, mordując na początek kilka tysięcy Tutsi, ci w odpowiedzi zabili ponad sto tysięcy Hutu.” - O reszcie zachowań w wykładzie.

No i to z takiego „bagna” wyciąga – motyl - Piotrek jednego członka Hutu – katolickiego księdza. I w oparciu o jego zachowanie ocenia zachowania katolików na całym świecie – wzbudzając do nich nienawiść.

Jestem pewny, że Piotrkowe zachowanie – poza jadowitym motylem – kojarzy mi się z oblaniem kogoś fekaliami, po którym – chciał nie chciał, czy to prawda, czy fałsz – smród pozostanie. A ja Wam powiem, że dobrze jest nam potępiać kogoś siedząc „pod płatkiem róży”. Jak byście poczytali wykład, do którego wskazałem link, to byście się przekonali, że ludzie ludzi mogą zapędzić w taki kąt, z którego jest jedyne wyjście – po trupach tych którzy w kąt zapędzili. To tyle – póki co.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.