Facebook Google+ Twitter

Ludowa demonologia Polesia. Rosyjscy naukowcy o zjawiskach nadprzyrodzonych

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Moskwie ukazała się książka, warta polecenia wszystkim badaczom kultury duchowej Słowian, zatytułowana „Ludowa demonologia Polesia”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiTom I, wspólnego autorstwa profesor Ludmiły Vinogradovej i profesor Jeleny Levkijevskiej, pracownic Rosyjskiej Akademii Nauk, przynosi obszerną prezentację tekstów i zapisków terenowych, zgromadzonych w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.

 / Fot. Adam K. PodgórskiDotyczą one ludzi obdarzonych nadprzyrodzonymi własnościami: wiedźm, czarnoksiężników i czarownic, znachorów, wieszczych i wilkołaków. Jest również rozdział poświęcony „załomowi”, rodzajowi uroku, czynionego przez czarownice lub złowrogich ludzi w polu gospodarza, któremu chcą wyrządzić szkodę. W Polsce ten zabieg magiczny, polegający na umyślnym złamaniu lub zakręceniu w węzeł łodyg żyta, nazywał się "zawitką".

Jest o pierwsza cześć zamierzonej tetralogii, znakomicie opracowana i wydana z edytorską starannością. Zapewne spotka się z uznaniem w Polsce, bowiem Polesie to ogromna i wielce interesująca kraina geograficzna i historyczna w dorzeczu Prypeci i Bugu, leżąca głównie na terytorium obecnej Ukrainy i Białorusi, a częściowo Rosji i Polski.

W granicach Polski pozostały niewielkie fragmenty Polesia: północno-zachodni, nazywany Polesiem Zachodnim (Polesie Podlaskie, Polesie Lubelskie) oraz Polesie Wołyńskie.

Polesie funkcjonowało niegdyś w świadomości powszechnej jako nizinna kraina łąk, mokradeł i bagien, kraina swoistej, bogatej, kultury ludowej, w tym o fascynującym bogactwie wątków wierzeniowych.

Polski czytelnik znajdzie przy lekturze tej niezwykłej książki satysfakcję także z mnogich odwołań do dorobku polskich folklorystów: Bohdana Baranowskiego, Oskara Kolberga, Kazimierza Moszyńskiego, Leonarda Pełki i wielu innych, w tym, nieskromnie wspominając, niżej podpisanych, Barbary i Adama Podgórskich, autorów „Wielkiej księgi demonów polskich”.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Obrodziło demonicznymi książkami. Trzymać tak dalej, bo pamięć o kulturze ludowej zaginie

Komentarz został ukrytyrozwiń
danuta
  • danuta
  • 04.10.2011 20:59

Fascynujący temat: demony. Zanikająca wiedza na ich temat. Chwała tym, którzy chcą je "ocalić od zapomnienia". Państwo Podgórscy z pewnością zrobili to solidnie, uczciwie, dogłębnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bernard Śmigała
  • Bernard Śmigała
  • 04.10.2011 19:54

Wprawdzie nie miałem przyjemności przeczytania tej publikacji,ale z uwagi na współpracę przy jej powstawaniu Państwa Podgórskich,których dokonania znane mi są m.in.z książki o demonach śląskich,jestem przekonany,że warto ją przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monia
  • Monia
  • 04.10.2011 19:24

Tylko się cieszyc że sa podejmowane takie tematy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący temat. W każdych wierzeniach ludowych zawarty jest rąbek prawdy, dlatego takie książki są ciekawe.
Gratulacje dla Barbary i Adama Podgórskich, iż znależli się w odnośnikach źródeł powyższej książki. Wprawdzie nie znam Wielkiej księgi demonów polskich, ale z pewnością jest fascynująca, gdyż sam temat jest tego wart.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.