Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23757 miejsce

Ludowe obrzędy z gminy Hańsk przez www i WAP

X Powiatowy Przegląd Zespołów Obrzędowych w Hańsku można obserwować na monitorach komputerów oraz ekranach wyświetlaczy telefonów komórkowych.

U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki / Fot. Ariel StruskiRomuald Pryll, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku podkreśla, że celem przeglądu jest odszukanie i przypomnienie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów ludowych oraz ich upowszechnianie. W ramach przeglądu zespoły prezentują m.in. zwyczaje adwentowe (św. Andrzej, św. Łucja), wigilijne i bożonarodzeniowe (herody, święte wieczory) zwyczaje i obyczaje noworoczne i karnawałowe, związane z obchodami Matki Boskiej Gromnicznej, zapustami, Środą Popielcową, związane z pracami domowymi (pierzaki ,obróbka lnu, prządki) , zwyczaje i obrzędy narodzinowe i weselne.

X Jubileuszowy Powiatowy Przegląd Zespołów Obrzędowych rozpocznie się 23 listopada o godzinie 10 w Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Ariela Struskiego, instruktora kulturalno-oświatowego GOK, po raz pierwszy w swojej bogatej historii przegląd będzie również dostępny online z każdego dowolnego miejsca w świecie przez www.ittv.pl oraz mobilnie przez wap.ittv.pl . Więcej informacji oraz program przeglądu dostępne są na stronach GOK Hańsk pod adresem gok.hansk.internetdsl.pl

Biesiada / Fot. Ariel StruskiGminny Ośrodek Kultury w Hańsku organizuje przeglądy wiejskich zespołów teatralnych od 1990 roku. W latach 1990 - 1997 były to Wojewódzkie Przeglądy Widowisk Obrzędowych. Na hańskiej scenie prezentowały się kiedyś zespoły z województwa chełmskiego. Po podziale administracyjnym kraju Hańsk jest miejscem
Powiatowych Przeglądów Widowisk Obrzędowych.

W historii przeglądu na Hańskiej scenie prezentowały się m.in. zespoły: Kumowianki z Kumowa Majorackiego, Nadbużański Klon Zielony z Zanowinia, Okopianki z Okop, zespół z Borowicy, z Majdanu Surhowskiego, Teosina, z GOK w Żółtańcach, Jagódka z Sobiboru, Uhruszczanki z Uhruska, Jutrzenka z Dołhobród, Kaprys z Woli Uhruskiej, Seniorki z Urszulina, Brusowianki ze Starego Brusa, Tkaczki z Wyryk Woli, Złota Jesień z Włodawy, Wyrykowiacy z Zespołu Szkół w Wyrykach, Załuczanki z Załucza Starego. Zespół Obrzędowy z Hańska jako gospodarz uczestniczył we wszystkich dotychczasowych przeglądach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.