Facebook Google+ Twitter

Ludzi na Pomorzu coraz mniej, czyli skutki emigracji

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-09-06 14:37

Drastycznie maleje liczba uczniów w szkołach. Dzieci emigrują z rodzicami, którzy wcześniej przetarli ścieżki za granicą, a teraz postanowili wyjechać na stałe.

Liczba miastczan maleje z roku na rok. I są już powody do niepokoju. / Fot. Mateusz Węsierski- Widać pustkę na korytarzu. Martwi mnie to i mam nadzieję, że chociaż część tych osób wróci - mówi Ewa Dziadkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Słosinku. Pustkę widać też na ulicach samego Miastka. Statystyka wyraźnie mówi, że z roku na rok maleje liczba zameldowanych. Od 2003 roku Miastko straciło blisko 500 mieszkańców, czyli około 5 procent. Na wsi, ze względu na większą liczbę urodzeń, dużego spadku nie ma.

- To i tak nie do końca prawdziwe informacje, bo mówimy tylko o osobach, które wymeldowały się, a przecież dużo jest takich, które nawet przez rok pracują za granicą i nie wykreślają się z ewidencji - mówi Jan Gajo, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Miastku.

Władze gminy postanowiły zrobić nawet dokładniejsze wyliczenia. - To ciekawy temat. Każdy o tym mówi, a nikt jeszcze dokładnie nie wyliczył skali emigracji - zaznacza Roman Ramion, burmistrz Miastka. Zanim powstaną dokładne statystyki wspomniane Słosinko jest idealnym przykładem skali emigracji. W tym roku zdążyło stąd wyjechać 21 osób na pobyt stały. To sporo w liczącej 800 osób miejscowości.

- Mam nadzieję, że jeszcze wrócą - mówi Robert Bezłada, sołtys Słosinka. Kierunki emigracji są różne. To najczęściej Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Szwecja i Niemcy. Do tego ostatniego kraju wyjechało teraz kilka rodzin, które zasiedliły opuszczone bloki w dawnym NRD. Tam dostali mieszkania, wysokie zasiłki na dzieci, a przede wszystkim dobrze płatną pracę. Tymczasem teraz to w Polsce zaczynają się wyludniać blokowiska. W Bytowie w jednym z bloków z 16 rodzin pozostały tylko dwie starsze osoby. Mieszkania są puste. Starsi zabierają ze sobą dzieci, więc szkolne klasy pustoszeją. Rekord padł w województwie łódzkim, gdzie ze szkół podstawowych po wakacjach "zniknęło" 500 uczniów.


Miastko maleje, ale wsi nie ubywaLiczba ludności w gminie Miastko
rok gmina miasto wieś

2003 20913 11888 9025
2004 20645 11589 9056
2005 20529 11514 9015
2006 20456 11432 9024

Postanowiłem wrócić


Rafał Kopyra, przewodniczący Towarzystwa Twórców i Miłośników Kultury "Spichlerz", przedsiębiorca z Miastka
- Emigracja ma dobre i złe strony. Zacznijmy może od tej gorszej, bo to po prostu deficyt rąk do pracy i odpływ młodych, wykształconych na miejscu umysłów. Jeśli jednak ci ludzie wrócą tu w przyszłości, to przywiozą ze sobą nowe doświadczenia i zachodnie standardy.

Ja również wiele lat pracowałem za granicą, ale później postanowiłem rozwijać się w Miastku. Myślę, że tak samo postąpi chociaż połowa tych, co wyjechali i dzięki temu miasto zyska, zamiast stracić. Szkoda tylko, że wyjeżdżają małe dzieci, bo im trudniej będzie się zaaklimatyzować po ewentualnym powrocie do Polski. Mogą woleć zostać za granicą.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dla tych co wybierają się do Irlandii lub już tam sa polecam http://www.nadajemy.ie - strona Polaków w Irlandii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.