Facebook Google+ Twitter

Ludzie i ich tajemnice. Recenzja książki "Jasper Jones"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-08-04 07:36

"Gdy tylko Jasper wstaje z miejsca, gdzie siedział przez całą noc, marszczę czoło, przechylam głowę i widzę to. Tam. Nisko ... Nic nie mówimy, tylko patrzymy. A na pniu drzewa wydrapane jest jedno słowo. Przepraszam".

Craig Silvey "Jasper Jones" / Fot. okładka książki Niedawno w moje ręce trafiła niezwykle ciekawa i porywająca powieść "Jasper Jones". Napisał ją Craig Silvey. Akcja powieści toczy się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, w niewielkim miasteczku Corrigan w Australii.

Narratorem książki jest trzynastolatek Charlie Buctin, wielki miłośnik literatury. To do niego zapukał Jasper Jones - uważany przez mieszkańców za złodzieja, kłamcę i sprawcę wszystkich nieszczęść - i poprosił o pomoc. To on odkrył w buszu, na swojej ulubionej polanie, ciało nieżyjącej dziewczynki Laury, która była mu bardzo bliska. Niestety, chłopcy na miejsce zdarzenia dotarli za późno. Nie zdołali jej uratować.

Aby nie być posądzonym o dokonanie tej makabrycznej zbrodni ukryli ciało i postanowili na własną rękę odnaleźć sprawcę. Podejrzanych jest wielu, lecz wszystkie ślady prowadzą do starego dziwaka Jacka Lionela. Czy on jest winny śmierci nastolatki? Czy w grę wchodzi ktoś zupełnie inny, dotąd nie brany pod uwagę? Tego nie zdradzę. Powiem tylko, że to co dotąd wydawało się oczywiste, już takie nie jest. Rozwój wypadków ciągle zaskakuje, a napięcie wzrasta. Książka wciąga ... Nie można jej odłożyć na półkę nie przeczytawszy do końca.

Oprócz wątku morderstwa interesujące są również wzajemne relacje nastolatków, ich zajęcia i pasje. Moją uwagę zwróciła również przyjaźń Charliego z Jeffreym Lu, historia ich rodziny, oraz rodzące się uczucie pomiędzy Charlim i Elizą.

Autor barwnie kreśli sylwetki bohaterów. Widzimy dzieci, które dorosły wcześniej niż powinny i dorosłych, którzy powinni być bez skazy i stanowić wzór do naśladowania dla dorastającej młodzieży. Zamiast tego stworzyli świat pełen hipokryzji, okrucieństwa i rasizmu. I to właśnie w takim świecie przyszło nastolatkom przeżywać pierwsze przyjaźnie i miłości, dorastać i żyć.

Warto tę książkę przeczytać, bo jest interesująca i dostarcza wielu wrażeń. Te 400 stron nie powinno przerażać. Tę książkę przeczytacie w mig. Ona nie zanudzi...

*Craig Silvey jest australiskim pisarzem, muzykiem i tekściarzem. Na początku 2008 r ukończył swoją drugą powieść "Jasper Jones", która została wydana w 2009 r przez wydawnictwa: Allen & Unwin Australia, Knopf Books w USA, Random House w Wielkiej Brytanii, Seix Barral/Grupo Planeta w Hiszpanii, Neri Pozza/Giano Editore we Włoszech i Calmann-Lévy/Hachette we Francji. Prawa do ekranizacji powieści zostały sprzedane australijskiej reżyserce Rebece O’Brien.

Powieść Jasper Jones została zakwalifikowana do Międzynarodowej Nagrody Literackiej IMPAC Dublin Literary Award za rok 2011.


Craig Silvey "Jasper Jones"
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011
Liczba stron: 400Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.