Facebook Google+ Twitter

Ludzie, którzy żyją miłością - 130 lat Domu Pomocy Społecznej w Łomży

W czerwcu obchodzony będzie jubileusz 130–lecia (1882-2012 r.) Domu Pomocy Społecznej w Łomży przy ul. Polowej 39. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym szczególnym miejscu.

Wspólna zabawa taneczna. / Fot. Karol KossakowskiW środku Łomży, na ulicy Polowej, stoi piękny zabytkowy budynek - perła miasta - wyremontowany z piękną nowoczesną dobudówką. W tym domu mieszka 109 dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie.

Są otoczone opieką i miłością pracowników - jak w najlepszej rodzinie. Mieszkanki pomimo zarówno wad fizycznej budowy ciała, jak i nieco słabszego intelektu uderzają pięknem swej głębokiej godności ludzkiej. Posiadają to coś, co się nazywa istotą istnienia ludzkiego: jest to bycie człowiekiem w pełni. Jak dużo możemy się nauczyć od nich może się dowiedzieć ten, który choć raz odwiedził ten dom. Nie może wyjść z niego, jak tylko jako szczęśliwy i potrzebny. Jest to też szansa zmiany swojego spostrzegania innych w naszym otoczeniu.

Możemy się nauczyć patrzeć na innych w taki sam sposób jak podopieczni DPS-u. Jednak tak łatwo ich skrzywdzić. Dlatego ma sens istnienie tego domu. Domu, który daje bezpieczeństwo, aby mieszkanki mogły być sobą. By przekonać o tym, możemy obejrzeć film pt. "Nasz Dom", który jest na stronie DPS Łomża.

Polecam też słowa, które skierował na powyższej stronie internetowej dyrektor domu, pan Franciszek Chrzanowski, który przez 30 lat pełni tę funkcję, doprowadzając dom do największej świetności - dla mieszkanek jest po prostu i aż tatusiem. Tak jest przez nie nazywany i tak to czują.

Słowa pana Dyrektora pozwolę tutaj zacytować: "Obecny rok jest obchodzony w Domu Pomocy Społecznej w Łomży jako rok jubileuszowy 130-lecia powołania instytucji obejmującej opieką osoby niesamodzielne, wymagające pomocy. Pomimo trudności przez szereg lat instytucja funkcjonowała pod różnymi nazwami, wypełniając zadania wobec osób wymagających wsparcia i pomocy. (...) Duży nacisk kładziony jest na zachowanie wysokich standardów obowiązujących w domach pomocy społecznej. Udało się to osiągnąć dzięki tym, którzy ten Dom tworzyli, dla ludzi, którzy tu żyją".

Pan Dyrektor dodaje: "Cały 2012 rok będzie kolejnym rokiem wytężonej pracy na rzecz mieszkanek Domu Pomocy Społecznej. Jednocześnie będzie on próbą przedstawienia zadań instytucji funkcjonującej w Łomży od 130 lat i przybliżenia mieszkańcom miasta problematyki zwykłego dnia osoby niepełnosprawnej".

Główne obchody Jubileuszu 130-lecia DPS w Łomży odbędą się 6 czerwca 2012 roku.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Podaje też link do filmu o DPS w Łomży:http://www.dpslomza.info/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=17

Komentarz został ukrytyrozwiń
katol
  • katol
  • 16.07.2012 13:41

Pan chyba jesteś nawiedzony. Lubisz sie plątać po kruchtach kościelnych. Sfolguj człowieku. Bywanie tam do niczego dobrego nie doprowadzi. A klechy niech będą jak najdalej od podopiecznych DPS. Dla nich zdrowiej będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Relacje z obchodów 130-lecia DPS w Łomży można zobaczyć podaje link:http://www.dpslomza.info/index.php?option=com_content&view=article&id=56:130-lat-dps

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypominam o obchodach 130 lecia DPS w Łomży na ul. Polowej w dniu 06.06.2012 r.
Część otwarta dla wszystkich chętnych to Msza Św. o godz. 12:00 w Kościele na Placu Jana Pawła II w Łomży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.