Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1279 miejsce

Ludzie w sesyjnej fotografii - wywiad z Bartkiem Maciukiem

Bartek Maciuk bardzo lubi fotografię. Ten młody człowiek powoli zdobywa coraz większe doświadczenie w fotografii.

Na zdjęciu Bartek Maciuk / Fot. Fot. z prywatnego archiwum Bartka MaCIUKABartek Maciuk ma 23 lata i pochodzi z Leszna, a obecnie mieszka w Poznaniu. Wśród jego największych pasji i zainteresowań jest oczywiście fotografia, a poza tym: moda, muzyka, podróże. Ukończył studia inżynierskie na kierunku informatycznym. „I am a daydreamer and night thinker”.Na zdjęciu Bartek Maciuk / Fot. Zdjęcie z prywatnego archiwum Bartka MaciukaZgodził się na wywiad dla naszego portalu na temat fotografii ....
Dariusz Trybuła: Bartek Maciuk opowiedz o sobie i skąd pochodzisz?

Bartek Maciuk: - Moje chyba ulubione pytanie (śmiech) mam 23 lata (rocznikowo, bo urodziny dopiero w listopadzie), pochodzę z Leszna położonego w województwie wielkopolskim. Od 4 już prawie lat mieszkam w Poznaniu. Przyjechałem tutaj na studia, gdzie ukończyłem je na kierunku informatycznym. Lubię łapać chwilę i zamykać je w kadry!


Bartku, kiedy po raz pierwszy rozpoczęła się Twoja przygoda z fotografią?

- Myślę, że od momentu kiedy po raz pierwszy wpadł mi w ręce aparat. Od najmłodszych lat była to moja ulubiona „zabawka”. Już na pierwszych wakacjach z rodzicami, kiedy miałem zaledwie kilka lat uwielbiałem podkradać tacie aparat – wtedy jeszcze dość popularny taki na klisze i po prostu zamykać chwile w ujęciach.Czym jest fotografia dla Bartka Maciuka?

- Myślę, że fotografia powinna pokazywać ludzi/rzeczy/miejsca w zupełnie nowy sposób - mój własny. To także sposób, na pokazanie pewnej cząstki mnie. Jak powiedział Henri Cartier-Bresso, francuski fotoreporter: „Kiedy fotografuję, to otwartym okiem patrzę na świat, a zamkniętym spoglądam w głąb siebie”. W dzisiejszych czasach nie sztuką jest robić zdjęcia, lecz tworzyć w sposób dzięki który odbiór zostaje w pamięci na dłużej niż tylko kilka sekund.


Zawodowo, czy raczej amatorsko zajmujesz się fotografią?

- Póki co, w większości przypadków raczej amatorsko. Jednakże zdarzają mi się również zlecenia komercyjne i współpraca z agencjami modelek/modeli.


Fotografia zatem to Twoje hobby i Twoja życiowa pasja. Czy wiążesz z nią swoją przyszłość?

- Zgadza się, nie ma chyba na świecie nic co dawałoby mi większą satysfakcję. Niestety miałem ostatnio dość sporą przerwę, wynikającą z wielu losowych sytuacji. Planuję powrócić i o sobie przypomnieć, bo bez wątpienia fotografia to „to coś” dla mnie w życiu.


Robisz zdjęcia portretowe, sesje modowe - w czym czujesz się najlepiej?

- Lubię po prostu łapać chwile i zamykać je w kadry. Złożone projekty foto z zgraną ekipą dają mi największą satysfakcje. Mogę wtedy pokazać siebie i trochę swojej estetyki.


Jak wybierasz osoby, którym robisz sesje zdjęciowe?

- Często odnajduję chętnych wśród znajomych, bądź poprzez facebook’a, instagram’a czy maxmodels. Przeglądam również strony agencji modelek, jednak wiele osób zgłasza się do mnie indywidualnie.


Z kim lepiej się Tobie współpracuje przy robieniu zdjęć - z kobietami czy mężczyznami?

- Najlepiej współpracuje się z modelkami/modelami agencyjnymi, którzy wiedzą o co chodzi, jak pozować itd. Jednak nie jestem jakiś surowy i rozumiem, że doświadczenie nabywa się z czasem i nawet jeśli zdarza się tak, że robię komuś zdjęcia pierwszy raz (mam na myśli jest to jego/ jej pierwszy raz przed obiektywem) podobno jestem sympatyczny i wyrozumiały (śmiech).


Co ciekawego jest w fotografii osób?

- Pokazywanie ich samych, ich osobowości, zachowań a także mój sposób postrzegania ich. Udane zdjęcie pozwala niekiedy poczuć się niektórym pięknie, wyjątkowo co jest dla mnie ogromną satysfakcją.


Jakim jeszcze innym rodzajem fotografii się zajmujesz?

- Kiedyś zajmowałem się makrofotografią, ale to już raczej przeszłość. Lubię poza ludźmi fotografować piękno natury, mam na myśli między innymi zachody słońca czy różnorakie krajobrazy.


Jest jeszcze jakaś kategoria fotografii, którą chciałbyś się zająć?

- Chciałbym wrócić do fotografii typowo modowej i w niej się doskonalić, jednak mam zamiar zmierzyć się również między innymi z fotografią ślubną, ale to czas pokaże!


Czy ktoś pomagał Tobie przy robieniu zdjęć, czy sam do wszystkiego doszedłeś?

- Jak już wspominałem, przy złożonych projektach dobra ekipa to podstawa. Mam na myśli grono wizażystów/projektantów/stylistów. Dzięki nim projekt nabiera kolorów i kształtów, że tak to określę i nigdy nie pomniejszam ich wkładu w projekt. Wiele jednak zawdzięczam samemu sobie, gdyż jestem samoukiem ale nie uważam, że to coś złego!Z jakich korzystasz programów do obróbki zdjęć?

- Moim najlepszym „przyjacielem” przy retuszu jest oczywiście Adobe Photoshop.


Jakie rady udzieliłbyś początkującemu fotografowi?

- Nie bój się próbować, nawet jeśli cały świat będzie przeciwko Tobie! Każdy kiedyś zaczynał i stopniowo dążymy do jak najlepszych rezultatów. Praktyka i jeszcze raz praktyka!


Swoje zdjęcia masz na stronce fan page na facebook'u o nazwie Bartek Maciuk Photography. Czy jeszcze gdzieś można oglądać Twoje zdjęcia?

- Zgadza się, najwięcej moich prac znajduje się na facebooku i to właśnie tam można mnie „spotkać” najczęściej. Jednakże można też odszukać mnie np. na maxmodels: http://www.maxmodels.pl/fotograf-intrepid.html


Czy Twoje zdjęcia publikowane były w prasie fotograficznej lub innych mediach?

- Miałem kilka publikacji internetowych np.: http://www.thefashionisto.com/fresh-face-mateusz-bartkowiak-by-bartek-maciuk/ oraz na łamach magazynu Confashion http://www.confashionmag.pl/webitorial/sporty-girl.htmlCzym jeszcze się zajmujesz oprócz fotografii?

- Ostatnio coraz intensywniej wystrojem wnętrz i dekorowaniem pomieszczeń.Czego życzyć Bartkowi Maciukowi?

- Powrotu do działania, motywacji i wielu udanych kadrów!
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów
Dariusz Trybuła


Zapraszam na strony o fotografii Batrka Maciuka:


Facebook: https://www.facebook.com/bartek.maciuk

Fanpage: https://www.facebook.com/Bartek-Maciuk-Photography-232121186824498/

Instagram: https://www.instagram.com/baartiii/

Maxmodels: http://www.maxmodels.pl/fotograf-intrepid.html

Prezentujemy KILKA ZDJĘĆ BARTKA MACIUKA:


 / Fot. Fot. Bartek Maciuk  / Fot. Fot. Bartek Maciuk
 / Fot. Fot. Bartek Maciuk


 / Fot. Fot. Bartek Maciuk  / Fot. Fot. Bartek Maciuk
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.