Facebook Google+ Twitter

Ludzie z marmuru - 60 lat Nowej Huty

Widowisko muzyczne z okazji 60–lecia miasta Nowa Huta oraz 20–lecia wolnych wyborów w roku 1989 odbyło się wczoraj w krakowskiej alei Róż. Historię dzielnicy opowiedziano nie tylko słowem, ale także obrazem i dźwiękiem.

Jacek Wójcicki podczas wykonywania utworu. / Fot. K.JędrasWidowisko z okazji 60-lecia Nowej Huty i 20-lecia wolnych wyborów pokazało historię dzielnicy opowiedzianą nie tylko słowem, ale także, a może przede wszystkim obrazem i dźwiękiem. Narracja widowiska utrzymana była w konwencji programów publicystycznych z udziałem publiczności. Stanowisko prowadzącego umieszczono więc poza sceną, a pośród widzów. Na scenie znalazło się miejsce dla Orkiestry Sinfonietta Cracovia i Chóru Akademickiego UJ „Camerata Iagiellonica”, które na żywo, wspaniałą muzyką opowiadały, co wydarzyło sie w Nowej Hucie na przestrzeni lat.

Widowisko podzielono na części - kolejne dekady w historii dzielnicy: 10-lecie, 20-lecie itd. stanowiły bazę dla poszczególnych elementów programu. Oprawę taneczną zapewnił Tercet Nowohucki oraz zespół Art Color Ballet. Utwory specjalnie dobrane do tego widowiska wykonywali m.in. Jacek Wójcicki, Natalia Sikora, Janusz Radek, Marta Bizoń, Joanna Liszowska, Maciej Maleńczuk i inni.

"Zlikwidowali Lenina i cóż, teraz mamy tu piękną choinkę"

Opowieści muzyczne przerywane były wypowiedziami mieszkańców miasta, którzy odpowiadali na pytania o to, jak Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć wypowiedzi mieszkańców / Fot. K.Jędrassię żyje w Nowej Hucie, czy być mieszkańcem Nowej Huty to powód do dumy czy wręcz przeciwnie itd. Mogliśmy także posłuchać wywiadów z młodymi mieszkańcami Nowej Huty, uczniów tamtejszych szkół. Młodzi ludzie opowiadali, co dziś dzieje się w ich miejscach nauki. Chwalili się przy tym własnymi osiągnięciami, często na rangę światową, udowadniając, że Nowa Huta nie jest gorszą dzielnicą niż śródmieście Krakowa.

Na ekranie wyświetlano zdjęcia Nowej Huty dawnej i obecnej, komentujące rysunki Andrzeja Mleczki i uliczną sondę. Scenariusz i reżyserię opracował Marcin Kołaczkowski.

Mogliśmy też obejrzeć komentarze rysunkowe autorstwa A.Mleczki / Fot. K.JędrasW założeniu twórców widowisko miało ukazać różne oblicza miasta i jej mieszkańców, pokazało Nową Hutę jako „mini państwo – miasto" - symbol powojennej historii Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.