Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6917 miejsce

Ludzie Zabrza. Jerzy Wereta

Ludzie, którzy swoją postawą przyczyniają się do rozwoju swojego miasta, nie jest im obojętny los starszego człowieka, a młodym dają pracę, zasługują, by o nich napisać. Takim człowiekiem jest Jerzy Wereta, mieszkaniec Zabrza.

Jerzy Wereta podczas Gali w Toszku / Fot. Jolanta Maria BudniakJerzy Wereta w latach 2002-2006 był wiceprezydentem Zabrza, potem radnym SLD, dzisiaj Lewicy i Demokratów. Prezes i założyciel spółki Maxdrew-1. Podczas swojej kadencji doprowadził do budowy i terminowego oddania 425 mieszkań na ulicy Jodłowej. Jego priorytetem są ludzie. Jak często odpowiada w udzielanych wywiadach, ważna także jest gospodarka. We wrześniu tego roku, z okazji 20-lecia Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej, za zasługi dla rozwoju województwa śląskiego został uhonorowany złotym medalem, który wręczył mu wojewoda śląski Zbigniew Zaborowski. W skład kapituły, której przewodniczącym był Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego, weszły także inne osobistości biznesu, nauki i świata mediów.

Czy spodziewał się Pan wyróżnienia?
- Nie będę udawał fałszywej skromności. Moje zasługi zostały zauważone jeszcze kiedy pełniłem funkcję samorządową, między innymi za przygotowanie dokumentacji drogowej trasy średnicowej, rozpoczęcie programu gospodarki wodno-ściekowej, inicjatywy w zakresie zagospodarowania wolnej strefy ekonomicznej.

Jest Pan otwarty na ludzi. Działa Pan w różnych organizacjach: "Pokolenie" „Ogródki działkowe”, "Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów”.
- Jest to ważne dlatego, gdyż te organizacje skupiają ludzi starszego pokolenia. Należy i trzeba ich wspierać, by nie czuli się wyobcowani, samotni, bo jak wiemy, czas szybko nam ucieka, a współczesne pokolenie jest skupione przede wszystkim na sobie, swej karierze; często zapominają o tych ludziach. A to oni przekazali nam najważniejsze wartości, którymi powinnyśmy się w życiu kierować.

Jerzy Wereta odznaczony "Złotym Medalem" / Fot. "Fotogr.Jolanta Maria BudniakBardzo dużo w Zabrzu mówi się o tym, że kibice drużyny Górnika Zabrze będą mieli nowy stadion. Opinie mieszkańców są podzielone, ze względu na wysoki koszt.
- Lewica postulowała, by powstał stadion. Dla mieszkańców Zabrza, zwłaszcza starszego pokolenia, które pamięta świetną kondycję tej drużyny, to część historii, również i dla mnie. I dlatego jestem za jego wybudowaniem, lecz postawiłem pani prezydent Małgorzacie Mańce-Szulik warunki: inwestycja ma doprowadzić do bezpośredniego uzyskiwania licencji dla "Górnika-Zabrze” przez długie lata w grze ekstraklasie, kibice mają odczuć jak najlepszy komfort na stadionie. Gmina nie może stracić kontroli nad budową stadionu, ponieważ w nim jest i będzie ulokowany majątek miasta i jego mieszkańców.

Czy będzie Pan kandydował w listopadowych wyborach samorządowych?
- Jestem liderem zabrzańskiej lewicy, wyczuwam presję, ten oddech, tym samym czuję iż widzą we mnie kandydata. Dlatego zaczynam się zastanawiać nad tym bardzo poważnym krokiem. Nie jest to zadanie łatwe - przejście z biznesu do samorządu, są to jednak zupełnie inne realia, kontakty, podejście do problemów, ale tak jak powiedziałam, nie mówię nie, więc wszystko przede mną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Maciek W.
 • Maciek W.
 • 25.01.2011 12:43

Przecież to kryminalista co was ludzie pogięło???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Zielonka
 • Jan Zielonka
 • 17.12.2010 18:25

Ludzie przecież Wereta ma zarzuty korupcyjne. Dzisiejsza prasa pisze :"Aresztowano ważnego działacza SLD

Rejonowy w Gliwicach aresztował w piątek wiceszefa śląskiego SLD, a w przeszłości wiceprezydenta Zabrza (w latach 2002-2006) Jerzego W. Gliwicka prokuratura zarzuca politykowi korupcję, płatną protekcję i zatajenie prawdy w oświadczeniach majątkowych.Zarzuty wobec polityka dotyczą zarówno okresu, kiedy był wiceprezydentem Zabrza (2002-2006), jak i czasu, w którym pełnił mandat miejskiego radnego - jest nim do chwili obecnej. W ostatnich wyborach W. był kandydatem SLD na prezydenta miasta. Pełni też funkcję wiceprzewodniczącego Krajowego Sądu Partyjnego SLD w Warszawie. "

Komentarz został ukrytyrozwiń
zabrze
 • zabrze
 • 17.12.2010 13:10

Bo nie jest:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8831681,Wiceszef_slaskiego_SLD_podejrzany_o_korupcje.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Misiek
 • Misiek
 • 11.11.2010 17:14

Wątpię żeby był taki kryształowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zakończył się zainicjowany program gospodarki wodno ściekowej ?
Bo nie ważne jak mężczyzna zaczyna , lecz jak kończy...hihihihi ;))
Aktywni, niezależni ludzie są potrzebni na śląsku.
Zabrze to nie tylko Górnik i piłka.
Obecnie coraz mnie ludzi, szczególnie mężczyzn ze świata biznesu włącza sie w samorządową politykę i "gospodarowanie w regionie". Uważają to za stratę czasu i.....
pieniędzy, toteż kobiety włączają się i coraz częściej rządzą światem. < ta kolej rzeczy rozbudziła ruchy antyfeministyczne.
Dlatego, szacun dla Pana Jerzege Werety i powodzenia życzyć trzeba, oraz udanych realizacji wszystkich projektów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ola K.
 • Ola K.
 • 26.09.2010 11:21

Tacy ludzie są potrzebni na Śląsku i w miastach, w których tak wiele się dzieje. Dalszych sukcesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam M.
 • Adam M.
 • 25.09.2010 23:41

My jestesmy za stadionem , ale ze zdrowym rozsadkiem
Tryzmamy kciuki P.Jerzy

Komentarz został ukrytyrozwiń
maria miszczak
 • maria miszczak
 • 25.09.2010 23:33

Nazywam się Maria Miszczak , jestem producentką filmową . Miałam niewątpliwą przyjemność osobiście poznać Pana Jerzego Weretę, mimo króciutkiego spotkania wydał mi się bardzo miłym, sympatycznym i kompetentnym człowiekiem. Myślę,że takich ludzi jak Pan Wereta potrzebuje nasza polityka , no i przede wszystkim Zabrze. Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
Mam nadzieję ,że będzie okazja , abyśmy poznali się lepiej przy jakimś wspólnym projekcie.
Z wyrazami szacunku
Maria Miszczak
Gratulacje dla autorki - Jolanty Budniak
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.