Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23213 miejsce

Ludzie! Zostawcie 1 procent w Rudzie!

W Rudzie Śląskiej ruszyła wczoraj miejska kampania informacyjna na rzecz odpisywania 1 % podatków za rok 2012 dla rudzkich organizacji pożytku publicznego.

 / Fot. Adam K. Podgórski
– Zróbmy wszystko, by pieniądze te zostały w Rudzie Śląskiej i służyły mieszkańcom – przekonywała prezydent Grażyna Dziedzic, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. - Organizacje III sektora przejawiają coraz większą rolę w życiu miasta, Są filarem, na którym budowane jest teraz nowoczesne społeczeństwa obywatelskie.
Salka konferencyjna pękała w szwach od gości: przedstawicieli mediów i reprezentantów organizacji pozarządowych.
- W Rudzie Śląskiej funkcjonują 24 organizacje o statusie OPP, jako samodzielne podmioty – poinformował Jerzy Szczerbiński, doradca prezydenta, pełnomocnik ds. współpracy z NGO. – Ponadto istniej 11 organizacji będących oddziałami terenowymi ogólnopolskich OPP. Na rzecz mieszkańcowi miast działają również 2 inne organizacje OPP spoza Rudy Śląskiej. w ubiegłym roku wszystkie rudzkie OPP otrzymały ogółem kwotę 650 tysięcy złotych, w tym 320 tysięcy złotych od podatników - rudzian.
- Informację powyższą rozwinęła Edyta Meisner, zastępczyni naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej. W zeszłym roku z możliwości odpisania 1% podatku skorzystało 52 179 podatników rozliczających się za 2011 rok. Dzięki tym wpłatom organizacje z całego kraju otrzymały od mieszkańców Rudy Śląskiej 1,75 mln zł.
W tym roku można spodziewać się odpisów na poziomie około 2 milionów złotych Jest o co walczyć. Mieszkańcy Rudy śląskiej myślą bardzo obywatelsko. Ponad 50% z nich pamięta o przekazaniu 1% podatku organizacjom. W całej Polsce wskaźnik ten wynosi 43%
- O hojności mieszkańców Rudy Śląskiej nie trzeba nikogo przekonywać, problem w tym by zachęcić ich do tego by środki, które przekazują, co roku w ramach 1 procenta wpływały na konta rudzkich organizacji pożytku publicznego – tłumaczyła Grażyna Dziedzic.
 / Fot. Adam K. Podgórski
- Zachęca do tego własnie rozpoczęta, specjalna kampania informacyjna – informowała Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta – Akcent położony jest na uzmysłowienie mieszkańcom tego, jak wiele rudzkie organizacje pożytku publicznego mogłyby zrobić, gdyby pieniądze z 1 procenta zostawały w mieście. Sporo mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, że organizacje poprzez realizację szeregu zadań, wspomagają działalność samorządu.
http://d.wiadomosci24.pl/g2/pdf/789_6714863567a1fc5540ad924680d6e526.pdf
W "Wiadomościach Rudzkich" ukazała się specjalna wkładka z listą wszystkich rudzkich OPP i numerami KRS. Plakacik wydał „Rudzki Informator Samorządowy. Informacje wyświetlane będą na telebimie przy Biurze Obsługi Mieszkańców. W marcu wydrukowane będą ulotki, kolportowane w Urzędzie Miasta oraz w Urzędzie Skarbowym. Wyprodukowany zostanie też film zachęcający do pozostawienia w mieście 1 proc. podatku PIT.
Inicjatywa pani prezydent spotkała się uznaniem NGO. – To doskonały pomysł – ocenił Jan Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.