Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13687 miejsce

Ludzkie szczątki w plasterkach. Makabryczny sklep von Hagensa

Kontrowersyjny w Niemczech doktor Gunter von Hagens, nazywany powszechnie "dr Tod" - "Śmierć", poza organizowaniem publicznych pokazów spreparowanych ludzkich zwłok, ostatnio zajmuje się również sprzedażą w internecie poćwiartowanych szczątków.

Mężczyzna, który dla celów naukowych został po śmierci całkowicie oskalpowany. / Fot. Fot. Rajmund Czok"To niezwykle irracjonalny pomysł" - tak oceniły go niemieckie media. Gunter von Hagens wpadł na pomysł sprzedawania ludzkich zwłok, poćwiartowanych lub w cienkich płatach jak plasterek szynki. Ceny kształtują się różnie. Na przykład kolekcja składająca się z szesnastu cienkich transparentnych płatów: głowa, szyja, tułów i kończyny (standard krucho-łamliwy), kosztuje 1.400 euro. Taka sama kolekcja, ale utwardzona, niełamliwa dostępna jest w cenie 2.800 euro. Można też zamówić pojedyncze części tułowia w cienkich plastrach. Jednak cena zależy wtedy od wagi zmarłego i wynosi przeciętnie 350 euro. Jeśli nieboszczyk za życia miał nadwagę, która przekraczała 210 kilogramów, wtedy cena wynosi już 2.500 euro.

Von Hagens zapowiada: moje zwłoki będą witać gości wystawy

Gunter von Hagens jest przekonany, iż w żaden sposób nie wykroczył poza normy prawne, nie dopuścił się jakiejkolwiek profanacji czy bezczeszczenia ludzkich zwłok. Żeby interes się rozwijał i przynosił zysk, postanowił sfabrykować każdego roku około 1500 płatów w fabryce zwłok, mieszczącej się w niemieckim miasteczku Guben przy polskim pograniczu. Na tym jednak nie kończą się irracjonalne zapędy pana doktora. Przewiduje on również sprzedaż spreparowanych zwłok w naturalnej wielkości, głównie wyższym uczelniom w celach dydaktycznych - o czym można przeczytać materiałach prasowych Instytutu Plastynacji w Heidelbergu.

Körperwelten - gabinet osobliwości doktora von Hagensa

Spreparowane zwłoki kobiety ciężarnej. / Fot. Fot. Rajmund CzokCena wahać będzie się w granicach 60 tys. euro, a na zrealizowanie takiego zamówienia trzeba będzie poczekać blisko rok. W zanadrzu „doktor Tod” ma jeszcze jeden niecodzienny pomysł. Pragnie preparować zwłoki czworonogów. Jego zdaniem, zamiast grzebać w ziemi zwierzaka, lepiej zamienić go w transparentny płat i na pamiątkę powiesić na ścianie w pokoju. Cena takiego zabiegu technologicznego wynosi 460 euro.

Spreparowane zwłoki na wystawie w stołecznym centrum handlowym

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

marta mielnicka
  • marta mielnicka
  • 23.08.2011 16:41

boze jak mozna tak zbeszczescic zwloki ludzi a zwlaszcza tego malszka. sama jestem matka i w zyciu bym nie pozwolila aby z mojego nienarodzonego dziecka zrobiono jakis eksponat to jest poprostu chore tych ldzi co oddaja tam zwloki i tych co je beszczeszcza powini skazac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacja dla Pani Marty Jemmer. Podczas okupacji myłem się na codzień mydłem o nazwie "Riff", wtedy jeszcze nie wiedziałem, że produkt składał się z gliny i ludzkiego tłuszczu. O tym dowiedziałem się dopiero po wojnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Led
..."jakże cienka jest granica dla niektórych ludzi pomiędzy sztuką a rzadkim g*wnem. No pewnie zaraz pan powie że skoro jest demokracja to i g*wno może być sztuką. heheh możliwe ;) "

Ale to już było :)
Gówno artysty (wł. Merda d’artista) – znane dzieło włoskiego artysty Piera Manzoniego, którego inspiracją były prace Marcela Duchampa.W maju 1961 roku Manzoni zapakował swoje odchody do 90 ponumerowanych puszek. Każda zawierała po 30 gramów ekskrementów i była opatrzona etykietą z nazwą Gówno artysty (w języku włoskim, angielskim, francuskim i niemieckim). Manzoni sprzedał je za cenę ich wagi w złocie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piero_Manzoni
http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3wno_artysty

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i Panie LED, kilka postów wyżej ma Pan wyjaśnienie. Posiadam wiele tomów atlasów anatomicznych i mogę z całą stanowczością potwierdzić, że student uczący się z atlasu niewiele się nauczy a fachowcem będzie miernym. Gdyby eksponaty Von Hagena były miernej jakości, jego wystawy nie osiągałyby wielkiej popularności i setki tysięcy zwiedzających.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze odnośnie szumnej tzw. "godności ludzkiej"... Znacznie mniej szkodzi jej tego rodzaju wystawa, niż np. znęcająca się nad swoim paroletnim dzieckiem matka (jak np. opisane tu: link ).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy osoba idąc ana taką wystawę, nie wie na co się wybiera? Czy ktoś kogoś zmusza do kupienia na nią biletu? Osobiście na taką wystawę bym się nie wybrał, ale jeśli ktoś ma życzenie, to jest to wyłącznie jego sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...I dla tego przyszli medycy zmuszeni byli pokątnie do przeprowadzania sekcji zwłok, by się czegokolwiek o ludzkim ciele dowiedzieć. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kwestii relikwii zgadzam się ze zdaniem ks. Krzysztof Mądela, który stwierdził, że "takie zabiegi duszpasterskie Kościół stosował w średniowieczu, gdy niewielu ludzi potrafiło czytać i pisać, a ich wiedza o świecie była magiczna."

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 09.03.2011 09:48

Płód bez wątpienia zginał tragicznie wraz z rodzicielką. To takie oczywiste. Dusza już jest w niebie.
Relikwie to co innego, to odpusty najmądrzejszego na świecie kościoła :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Led
  • Led
  • 09.03.2011 09:04

Panie Wierzbicki, Znowu widzę durne podpieranie przez pana swoich argumentów chyba troche wypatrzoną "demokracją" (podobnie było z rowerami na chodnikach) Co robi zatem ten malec w ciele tego "zombi"? to jest ta pańska demokracja?
zadziwiające jak różni są ludzie. dla mnie taka rzecz nie powinna mieć miejsca. dla mnie jest to zwykłe bezczeszczenie zwłok ludzkich. Ten doktor wraz z swoimi zwolennikami nazywa to sztuką. ludzkie ciała jeżdżą po świecie gdzie organizowane są wystawy... sztuka. jakże piękne to są widoki. w sam raz na wystawy. W dodatku ten ktoś wpadł na pomysł handlowania zwłokami jak szynką. Czy to jest ta demokracja? gdzie tu etyka? gdzie godność ludzka?
jakże cienka jest granica dla niektórych ludzi pomiędzy sztuką a rzadkim g*wnem. No pewnie zaraz pan powie że skoro jest demokracja to i g*wno może być sztuką. heheh możliwe ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.