Facebook Google+ Twitter

Ludzkie zwierzę. Pies czy człowiek - w kim więcej uczuć?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-31 19:31

Zwierzęta stały się bardziej ludzkie niż sami ludzie. Kierowane nie rozumem, a instynktem, zachowują się poprawnie. A ile w nich pokory, ufności i wrozumiałości dla nas - opiekunów.

 / Fot. Beata RudnickaCzasem słyszy się opinię, że we współczesnym świecie panuje zezwierzęcenie. Ma to tłumaczyć bestialstwo, okrucieństwo i zatracenie ludzkich cech. Tu się zgadzam. Tylko, czy przy okazji, tłumacząc swoje godne potępienia czyny, nie obrażamy zwierząt?

Nie twierdzę, że ludzie są źli z natury, przynajmniej, nie wszyscy, lecz wielu zatraciło ludzkie cechy - to prawda banalna i powszechnie znana. Za antonimy bestialstwa i okrucieństwa uważa się litościwość i dobroć. Ilu z nas może jednak powiedzieć o sobie z pełną odpowiedzialnością: "tak, jestem dobry i litościwy".

Zwierzęta dziko żyjące, muszą zabijać, ale nie robią tego, bo lubią, tylko po to, aby żyć. My też zabijamy krowy, świnie i kaczki, po to, by żyć. Tu jest, więc, punkt wspólny, chociaż dawno już zeszliśmy z drzew i przestaliśmy polować w puszczy z maczugą. I na tym się kończą podobieństwa. Jest wielu psychopatów, którzy zabijają dla przyjemności.

Nie jestem znawczynią życia wszystkich zwierząt na ziemi, lecz moje doświadczenie ze zwierzyną domową, a konkretnie z moim psem, podpowiada mi jednak, że to ludzie powinni teraz brać ze zwierząt przykład. No, może poza robieniem kupy w krzakach i paroma innymi rzeczami.

Zwierzęta stały się bardziej ludzkie, niż ludzie. Kierowane nie rozumem, a instynktem, zachowują się poprawnie. A ile w nich pokory, ufności i wyrozumiałości dla nas, opiekunów... Zdarzyło mi się dać psu michę dopiero bardzo późnym wieczorem. Nie warczała na mnie, nie pokazywała humorów. Zjadła, kiedy jej dałam i koniec. Kocha mnie dalej. Wyobraziłam sobie w tym miejscu przeciętnego Polaka, który, jak głodny, to zły.

Zwierzęta nie mają problemów z okazywaniem uczuć, są wdzięczne ludziom, wybaczają nam nasze humory i kiepskie dni, są wierne i lojalne. To nic, że aby wyrazić przywiązanie do mnie, mój pies nie przemówi, nie musi, on ma inne sposoby, na przykład może uruchomić ogonek.

Ludzie mają do tego mowę i świadome gesty, a nie korzystają z nich.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kuku
  • kuku
  • 17.01.2012 08:11

"...Tymczasem, to ludzie katują swoje dzieci, głodzą je, porzucają, czy nawet zabijają. Zwierzęta, nie."

Cel może szczytny, ale pani Beato -bzdury pani tu wypisuje.

Zwierzęta porzucają często swoje młode, a niektóre nawet poDrzucają swoje jajka bo nie chce im się wysiadywać i karmić piskląt, i podobno mają to już w genach. Nie słyszała pani w szkole o KUKUŁKACH, które nigdy nie zakładają gniazd i nie wychowują swoich młodych,
albo o tym , że wiele gatunków zwierząt nie chce karmić nadprogramowego potomka, i zostawia go pewną śmierć, albo właśnie zjada czy zabija swoje dzieci ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący temat. A ja zadaję sobie inne pytanie każdy organizm na ziemi by przetrwać w wyniku ewolucji rozwija i wykształca swoiste systemy obronne i narzędzia pomocne w zdobyciu pokarmu i pozwalające mu przeżyć. A co u człowieka w wyniku ewolucji rozwinęło się czy ukształtowało. Niestety nic, jesteśmy bezbronni, głusi, ślepi. Ktoś powie no jak to człowiek rozwinął mózg. Ale w świetle słusznych rozważań autorki, uważam, że coś z nami nie tak. Bo jeśli jesteśmy takim unikatem w śród zwierząt to dlaczego musimy zabijać by przeżyć. To z kolei pozwala wywnioskować, że my nie pochodzimy z ziemskiego ekosystemu. A jedynie zostaliśmy tu na tej planecie osiedleni bo tu panują dogodne dla naszego rozwoju warunki. W celach eksperymentu. Bo puki co żaden organizm na ziemi nie sieje takiej destrukcji i nie dąży do podporządkowania wszystkiego i wszystkich w okół siebie jak człowiek. Niszczymy otaczające nas środowisko faunę i florę. Co w konsekwencji prowadzi do autodestrukcji. Więc w tym kontekście na pewno nie jesteśmy zwierzętami, bo one są od nas po tysiąc kroć mądrzejsze i obdarzone wyższymi uczuciami niż człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.