Facebook Google+ Twitter

Ludzkie życie ważniejsze niż dolina Rospudy

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2007-02-10 17:25

Kiedy urzędnicy państwowi przyklepali w końcu decyzję o pozwoleniu na budowę obwodnicy Augustowa, zaczęła się kolejna wrzawa.

Via Baltica to jedna z najważniejszych dróg, jaka powinna powstać - tak myśli zdecydowana większość mieszkańców Augustowa i Białegostoku - czyli tych wszystkich, dla których obecna trasa S8 to droga śmierci. Od momentu kiedy powstało przejście graniczne w Budzisku, na tej trasie zginęło ponad 700 osób. Nie dociera to do ekologów, "Gazety Wyborczej" i reszty przeciwników budowy tej trasy. Jeżeli ktoś chciałby robić objazd doliny Rospudy, to mieszkańcy Podlasia musieli by czekać około 10 lat aż zostaną wykupione wszystkie działki, na których leżałaby droga omijająca dolinę.

Jak można być ignorantem, kiedy mówi sie o ludzkiej śmierci? Mam wrażenie, że do przeciwników obwodnicy nie dociera, że ochrona doliny Rospudy to kolejne ofiary. Widziałem piękne fotografie doliny Rospudy, jednak teren, przez który będzie przebiegać Via Baltica, nie może być ważniejszy od człowieka.

Najłatwiej jest walczyć o coś, kiedy nie ma się nic wspólnego z drogą S8. Półtora roku temu przejeżdżałem przez Korycin (woj. podlaskie, trasa S8). Na dworcu PKS siedziały trzy dziewczyny. Miały po 14 lat. Śmiały się, rozmawiały. Pojechałem dalej. Kiedy wracałem przez tę samą wieś - jedna z dziewczyn leżała na drodze, zakrwawiona, otulona kocem. Potrącił ją samochód jadący tą trasą. Zmarła w drodze do szpitala.

Jeżeli kiedyś będę jechać Via Balticą przez Dolinę Rospudy i na szybę samochodu wleci mi jakiś ptaszek z chronionego gatunku, to nie wywoła we mnie aż tyle smutku co śmierć tamtej dziewczyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Uważam za sprawiedliwe i logiczne, aby na wypadek obciążenia Polski karami przez Unię Europejską na wypadek przeprowadzenia kontrowersyjnej drogi przez Dolinę Rospudy, karami tymi obciążono wyłącznie mieszkańców województwa podlaskiego; zwłaszcza jeżeli wypowiedzą się w zapowiadanym referendum za jej budową.Minister Finansów powinien to rozstrzygnąć w drodze stosownego rozporządzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • a s
 • 21.02.2007 14:03

zastanowcie sie trochę i zróbcie spis rzeczy , które są dla was najważniejsze i założę się , że na pierwszym ani drugim ani trzecim miejscu nie jest przyroda, a pewnie u większości jest rodzina, bliscyi i ch bezpieczeństwo, a nie żabki i kwiatuszki

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.02.2007 17:53

Jestem mieszkanka Szczebry w poblizu Augustowa. Codziennie dojezdzam trasa S8 do szkoły a moi rodzice do pracy. TIRy sa dla nas realnym zagrożeniem. Przynajmniej 2 razy w tyg zdaża sie sytuacja "podbramkowa" kiedy to kierowca cieżarówki wyprzedza na czołóke itp.. Zresztą liczba ofiar śmiertelnych mówi sama za siebie. Budowa obwodnicy jest dla nas jedynym ratunkiem. Oczywiscie rozumiem, że gdy ona powstanie w jakimś stopniu ucierpi ekosystem tego pieknego, przyrodniczo wartościowego miejsca. Jednakże projekt, który podpisano ma to na uwadze i zakłada jak najmniejsze ingerowanie w środowisko naturalne, a straty nie bedą współmierne do tych jakie ponoszą mieszkańcy Augustowa i okolic gdy ich bliscy gina pod kołami ciężarówek. Dzisiaj byłam w obozie ekologów, którzy protestują w okolicach Doliny Rospudy. Miałam także okazje porozmawiać z jednym z nich. Jak sie okazało mój rozmówca nie wiedział nawet czego broni. Sądził że lasy okolic Augustowa należą do Parku Narodowego, co jest oczywiście nieprawdą, a każdy przytoczony argument nie był rzeczowy, a wręcz śmieszny. Ludzie Ci, za pieniądze udają obrońców przyrody, propnują nowe projekty trasy, które i tak by przebiegały przez cenne przyrodniczo obszary. Protestują w lesie z dala od ruchu ulicznego. Ciekawe czy nie zmieniliby zdania spędzając kilkanaście dni tuż przy tej "smiercionośnej" trasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeżeli ktoś chciałby robić objazd doliny Rospudy, to mieszkańcy Podlasia musieli by czekać około 10 lat aż zostaną wykupione wszystkie działki, na których leżałaby droga omijająca dolinę." - trzeba było od razu wziąć ten projekt pod uwagę. Poza tym, jak grzesie2k powiedział - rozjechanie Rospudy jest nielegalne. Patrząc z czysto ekonomicznego punktu wiedzenia (juz pomijając niszczenie czegoś co jest bezcenne i nie odbudowuje się ot, tak w kilka czy kilkadziesiąt lat) to się Polsce nie opłaci - mam taką szczerą nadzieję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@tosiek:

Bardzo populistycznie stawiasz sprawę. Odwołujesz się do emocji. Rozjechanie Doliny Rospudy buldożerami jest nie dość, że zupełnie nieopłacalne ekonomicznie, to jeszcze zwyczajnie nielegalne. Cały świat zachodni rewitalizuje tereny zielone, Polski rząd chce je niszczyć. Myślę, że lepiej uczyć się na błędach innych i nie niszczyć tego, co posiadamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 11.02.2007 11:45

@grzesie2k

Oczywiście że nie, ale liczba ta zmniejszy się. A to chyba jest ważne aby w końcu ograniczyć liczbę wypadków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@tosiek:

"Grzesiek widzę że wogóle nie masz pojęcia o czym piszesz. Obwodnica jak sama nazwa wskazuje to droga która nie będzie biegła przez miasto tylko obok niego! Tiry znikną z Augustowa i nie będzie tam zabijania!"

Nie wiem czy ta wypowiedź chociaż na rechot zasługuje ;) Tylko w Augustowie możliwe są wypadki?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 10.02.2007 19:59

Oczywiście że nie od drogi tylko to zależy. Lecz jeżeli możesz wyprzedzać na dwu pasmówce a masz dwa pasy, którymi możesz się stale poruszać to jest duża różnica. Właśnie dzięki temu będzie bezpieczniej. Po za tym droga nie będzie leciała przez Augustów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 10.02.2007 19:55

Podobno polscy kierowcy na czeskich autostradach giną tak samo często jak na naszych zatłoczonych i dziurawych drogach krajowych. Czeskie drogi są dobre, kto był choć raz, ten wie. Bezpieczeństwo nie zależy tylko w jakości nawierzchni i szerokości jezdni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

faktycznie może przykład z dziewczynami nienajlepszy, ale masz sporo racji. Ósemka nalezy do najniebezpieczniejszych tras w Europie Środkowej. To jedna z najbardziej zawiłych spraw na linii ekolodzy - drogi. Obserwuje sprawe juz miesiacami i wciaz nie mam jasnego pogladu na ten temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.