Lukas Bauer po raz drugi wygrał Tour de Ski

Czwartą edycję Tour de Ski wygrał Lukas Bauer. Czech dokonał tego po raz drugi w karierze. Poprzednio najlepszy był przed dwoma laty. Miejsce drugie zajął Norweg Petter Northug, a trzecie triumfator sprzed roku - Szwajcar Dario Cologna.

W niedzielę o godz. 15:30 rozegrano bieg finałowy Tour de Ski - dziesięciokilometrową "wspinaczkę łyżwą" pod stromy stok Alpe Cermis, który tuż po godz. 13 zdobyła Justyna Kowalczyk.

Jako pierwszy na trasę wybiegł Norweg Petter Northug, a za nim po upływie ośmiu sekund Czech Lukas Bauer. Następnie na trasie pojawili się: Niemiec Axel Teichmann (+ 1.30,0 min.), Szwajcar Dario Cologna (+1.32,0 min.), Szwedzi Daniel Rickardsson (+1.43,0) i Marcus Hellner (+1.47,0), Francuz Jean Marc Gaillard (+1.58,0), Niemcy Rene Sommerfeldt (+2.38,0) i Jens Filbrich (+2.39,0) oraz zawodnik gospodarzy - Giorgio Di Centa (+3.08,0).

Patrząc na różnice czasowe pomiędzy zawodnikami na starcie, walka o zwycięstwo powinna rozstrzygnąć się tylko pomiędzy Bauerem i Northugiem. I taki też był scenariusz dzisiejszych zawodów, chociaż niewątpliwie bardziej emocjonujący był pojedynek o najniższy stopień podium.

Petter Northug prowadził tylko przez pierwsze trzy kilometry, potem prym wiódł już Lukas Bauer. Czech przez kolejne kilometry zwiększał swoją przewagę nad Norwegiem i niezagrożony przybiegł na metę jako pierwszy po upływie 33.51,7 min. od rozpoczęcia zawodów. Drugie miejsce, ze stratą aż 1.16,4 min. do zwycięzcy, zajął Norweg.

Jeśli zaś chodzi o najniższe miejsce na podium - walka toczyła się praktycznie do samego końca. Jeszcze na 900 m przed metą w odległości czasowej 1-2 sek. biegli ze sobą aż trzej zawodnicy - Dario Cologna, Marcus Hellner i Jean Marc Gaillard. Na końcowych kilkuset metrach najwięcej sił zachował jednak Szwajcar i to on "załapał się na podium". Miejsce czwarte zajął Szwed, a piąte Francuz. Cała ta trójka dotarła do mety ponad półtorej minuty po Czechu.