Facebook Google+ Twitter

Lukas Papademos nowym premierem Grecji

Jak podał serwis TVN24.pl Grecja ma nowego premiera. Został nim Lukas Papademos. Nowy premier zaznaczył, że wszyscy Grecy muszą wnieść wkład w trudny proces reform gospodarczych.

Lukas Papdemos/ PAP/EPA / Fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOUMedia w Grecji doniosły, że odchodzący lewicowy premier Jeorjos Papandreu porozumiał się z Antonisem Samarasem, szefem głównej partii opozycyjnej Nowa Demokracja, że szefem ich wspólnego, nowego rządu powinien zostać Lukas Papademos. Jeszcze nie ustalono terminu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Nowy premier oświadczył, że data 19 lutego jest orientacyjna.

Wczoraj spekulowano, że największe szanse na objęcie stanowiska przewodniczącego rady ministrów ma przewodniczący greckiego parlamentu, były minister sprawiedliwości Filippos Pecalnikos z PASOK. W środę wieczorem porozumienie zostało zerwane i do gry powrócił Papademos - informuje TVN24.

Główne zadanie stojące przed nowym rządem, to sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego (130 mld euro). Coraz uważniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy przygląda się kondycji Grecji. To właśnie od wsparcia MFW będzie zależało czy kraj uda się uchronić od niewypłacalności.

Nowy premier Grecji ma 65 lat, był szefem banku centralnego Grecji w latach 1994-2002. Następnie, od 2002 do 2010 r., był wiceprezesem Europejskiego Banku Centralnego. Wykształcony w Massachusetts Institute of Technology Papademos zdobył tam najpierw doktorat z inżynierii elektrycznej, a potem z ekonomii. W latach 70. i 80. był wykładowcą akademickim.

Źródło:
TVN24.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 10.11.2011 19:57

Rozpocząć drukowanie euro na trzy zmiany i poprosić prof.Balcerowicza o pomoc!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.