Facebook Google+ Twitter

Łukaszenka dostał oficjalne zaproszenie na szczyt UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-17 15:28

Przebywający w z oficjalną wizytą w Mińsku szef czeskiej dyplomacji Karl Schwarzenberg potwierdził, na konferencji prasowej, że wręczył prezydentowi Białorusi zaproszenie do udziału w szczycie Unii Europejskiej. 7 maja w Pradze czeska prezydencja organizuje spotkanie wspólnoty, na którym zostanie zainaugurowany projekt Partnerstwa Wschodniego.

Zaproszenie Aleksandra Łukaszenki do Pragi zaskoczyło większość białoruskich polityków. Do ostatniej chwili nic na ten temat nie było wiadomo.

Jako pierwszy, informację podał szef białoruskiej dyplomacji Siergiej Martynow. Kilka minut później potwierdził ją osobiście Karl Schwarzenberg. Białoruscy opozycjoniści czują się zawiedzeni tą decyzją. Opozycja apelowała jeszcze dziś rano do krajów Unii Europejskiej o nie zapraszanie Łukaszenki na majowy szczyt.

Wincuk Wiaczorka z Białoruskiego Frontu Narodowego powiedział, że teraz Unia Europejska będzie dźwigać ciężar współodpowiedzialności za los białoruskich więźniów politycznych, represje i łamanie praw człowieka. - Unia Europejska zrehabilitowała ostatniego dyktatora Europy - dodał Wiaczorka.

Aleś Michalewicz, opozycyjny działacz związkowy, uważa, że skoro zaproszono na szczyt do Pragi prezydentów Mołdawii i Azerbejdżanu to nie dziwi go również zaproszenie Aleksandra Łukaszenki.

Lider białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz powiedział, że nie jest istotne, kto pojedzie na szczyt do Pragi, ale najważniejsze jest, że będzie się tam mówiło o rozwijaniu stosunków z Białorusią.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.