Facebook Google+ Twitter

Łukaszenka gotowy do współpracy z Watykanem

Podczas białoruskiej podróży sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone, udało się wypracować kompromis w wielu trudnych dla Kościoła sprawach.

Kard. Tarcisio Bertone / Fot. licencja - GNU, http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:TarcisioBertone1.jpgEfektem wczorajszego spotkania przedstawiciela Watykanu z Aleksandrem Łukaszenką jest m.in. zapewnienie o gotowości zawarcia przez władze białoruskie porozumienia z Kościołem katolickim. Prezydent podkreślał, że jego kraj szczyci się pokojem panującym wśród wyznań religijnych oraz grup etnicznych.

Ponadto sam Łukaszenko zagwarantował rozpatrzenie prośby o wydanie pozwolenia na budowę nowej nuncjatury oraz wielu innych budowli sakralnych. Ze swej strony kard. Bertone wyraził gotowość pomocy Watykanu w próbie normalizacji stosunków Białorusi z krajami zachodnimi. Innym ważnym punktem wizyty watykańskiego duchownego na Białorusi okazało się spotkanie z przedstawicielami władz państwowych, w tym z ministrem spraw zagranicznych, Sarhiejem Martynauem. Warto podkreślić, że odbyła się również rozmowa z przewodniczącym komitetu ds. wyznań i mniejszości etnicznych przy Radzie Ministrów, Leanidem Hulaką.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedził także Mińsk, Grodno oraz Pińsk i spotkał się z wiernymi obu obrządków chrześcijańskich. Wygłosił też wykład na mińskim uniwersytecie poświęcony racjonalności wiary. Co do możliwej pielgrzymki Benedykta XVI na Białoruś, prezydent Łukaszenka nie wyraził zbytniej chęci, jednak dodał, że mogłoby do niej dojść „w terminie, jaki Papież uzna za dogodny”. Metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz zachowawczo stwierdził, iż „Ojca Świętego na pewno kiedyś zobaczymy, ale wówczas, gdy Bóg powie”. Oficjalna wizyta kard. Tarcisio Bertone na Białorusi, trwająca od środy, zakończy się 22 czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Łukaszenka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ekonomicznie łukaszenka coraz bardziej zalezny od Rosji.
Umocnienie Watykanu na tym terenie do zblizenie ekspansji KK do terenów prawosławia. I o to chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.