Facebook Google+ Twitter

Łukaszenka i Saakaszwili zawiązali zaskakujący sojusz

Od początku lipca prezydenci Białorusi i Gruzji wspierają się w atakach medialnych na wspólnego wroga - Rosję. W czwartek Kreml odpowiedział kontraatakiem.

Prezydent Białorusi - Aleksander Łukaszenka. / Fot. Presidential Press and Information Office"Ostatni dyktator Europy" Aleksander Łukaszenka i miłośnik Stanów Zjednoczonych Prezydent Gruzji, Michaił Saakaszwili. / Fot. World Economic Forum from Cologny, SwitzerlandMichaił Saakaszwili, zawiązali nieformalny i zaskakujący sojusz. Prezydenci - w myśl zasady wróg mojego wroga jest moim przyjacielem -
wspierają się w atakach medialnych skierowanych przeciwko Rosji.

Saakaszwili nie pała miłością do Rosji od czasu wojny z tym krajem w 2008 roku. Łukaszenka od wielu lat znajduje się w skomplikowanym relacjach z Kremlem, które od planów powiązania obydwu krajów w jedną unię, przeszły do obecnego chłodu, wywołanego obawą prezydenta o zdominowanie Białorusi przez Rosję.

W najnowszej wojnie medialnej, Rosja odpowiedziała kontratakiem, emitując na początku lipca w państwowym kanale NTV dokument pt.: "The God Daddy". W filmie tym Łukaszenka został obarczony odpowiedzialnością za "znikanie" swoich przeciwników politycznych. W odpowiedzi prezydent Białorusi zaprosił do swojej telewizji Saakaszwilego, który udzielił płomiennego wywiadu piętnując Rosję za wojnę w 2008 roku.

- To może nie być długi romans, ale na chwilę obecną interesy tych dwóch liderów się zbiegły - mówi Guardianowi Vladimir Zharikin, rosyjski analityk.

Jak podaje TVN24, na reakcję Rosji nie trzeba było długo czekać. W czwartek dwóch "prominentnych" białoruskich opozycjonistów zostało zaproszonych na rozmowy do Moskwy. Na razie nie są znane żadne szczegóły dotyczące ich wizyty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.