Facebook Google+ Twitter

Łukaszenka nie chce polskich księży na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-31 07:31

Reżim Aleksandra Łukaszenki uzależnia podpisanie konkordatu z Watykanem od zmniejszenia liczby polskich księży na Białorusi - pisze "Gazeta Wyborcza". W ten sposób władza Białorusi chce zapewne osłabić Kościół katolicki.

Ponad połowa księży katolickich na Białorusi to obcokrajowcy. A na 181 cudzoziemców aż 178 przyjechało z Polski. Leanid Gulaka, pełnomocnik rządu ds. religii i narodowości oświadczył, że przed ewentualnym podpisaniem konkordatu Kościół musi zrobić ukłon w stronę Białorusi i przygotować odpowiednią liczbę miejscowych kapłanów, którzy zastąpiliby Polaków.
- Nie mam wątpliwości, że Kościół czekają ciężkie pertraktacje. Władze będą żądać nie tylko wydalenia polskich księży, ale też zwiększenia wpływu na Kościół - powiedział "Gazecie Wyborczej" ojciec Aleksander Szramko, prawosławny publicysta z białoruskiego ekumenicznego portalu chrześcijańskiego ChurchBY.info.
Według różnych źródeł katolicy stanowią do 12 do 20 proc. obywateli Białorusi - pisze gazeta. Blisko połowa z nich to Polacy. Pod względem liczby wiernych katolicyzm jest drugim - po prawosławiu - wyznaniem.
Rzecznik prasowy nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi zaznacza jednak, że większość polskich księży jest wręcz demonstracyjnie probiałoruska. Często po prostu boją się posądzenia o szerzenie polskości - stwierdził Igor Bancer.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.