Facebook Google+ Twitter

Łukaszenka nie wyklucza energetycznych sankcji wobec UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-15 11:21

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka nie wyklucza energetycznych sankcji wobec Unii Europejskiej. Portal Karta-97 powołuje się na wywiad, jakiego Łukaszenka udzielił agencji Reutera.

Białoruski prezydent sugeruje, że Bruksela wstrzymuje się z ostrymi sankcjami ekonomicznymi wobec Białorusi, ponieważ zdaje sobie sprawę, że przez terytorium Republiki przepływa na Zachód połowa rosyjskiej ropy i 30 procent gazu. Zdaniem Łukaszenki, Białoruś jest mostem energetycznym między Rosją a Europą Zachodnią i nie należy tego mostu burzyć.

Według rosyjskiej gazety "Kommiersant", na którą powołuje się białoruski portal Karta-97, Mińsk nigdy dotąd nie posługiwał się energetycznym szantażem. Zdaniem dziennikarzy "Kommiersanta", Kreml nie zamierza wspierać Łukaszenki w takich działaniach. Ma o tym świadczyć wypowiedź premiera Władimira Putina o konieczności budowy ropociągu omijającego terytorium Białorusi.

Obecnie przez Białoruś przechodzą dwa największe rurociągi dostarczające ropę i gaz do krajów Unii: gazociąg Jamał-Europa i ropociąg Przyjaźń.

iar/M.Jastrzębski/zr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.