Facebook Google+ Twitter

Łukaszenka: Tak dla pielgrzymki papieża, Watykan ostrożny

Prezydent Aleksander Łukaszenka w czasie niedawnego spotkania z nuncjuszem papieskim zasugerował, że Benedykt XVI może odwiedzić Białoruś. Czy papież da się wmanewrować w ewidentną grę polityczną, jaką prowadzi Łukaszenka?

 / Fot. Marek Kośniowski, licencja CC 3.0Aleksander Łukaszenka, w trakcie spotkania z nuncjuszem papieskim-Claudio Gugerottim, wyraził swoje poparcie dla ewentualnej wizyty papieża na Białorusi. "Myślę, że niedaleki jest dzień, gdy papież będzie mógł spotkać się ze swoimi zwolennikami na Białorusi. Z chęcią go zobaczymy. Powinniśmy pracować w tym kierunku również z naszym patriarchą. Już prowadzimy takie prace" - oświadczył prezydent Łukaszenka, cytowany przez newsweek.pl.

Papieski nuncjusz nie udzielił jasnej odpowiedzi, czy taka pielgrzymka jest możliwa do zrealizowania. "Bardzo się cieszę, że wie pan o codziennej pracy, jaką wykonujemy na rzecz pokoju, sprawiedliwości i kontaktów" - odpowiedział Gugerotti.

Wg analityków, zajmujących się polityką zagraniczną Białorusi, zaproszenie papieża do złożenia wizyty w Mińsku jest przemyślanym ruchem politycznym, obliczonym na próbę zmniejszenia izolacji międzynarodowej Białorusi. Prezydent Łukaszenka nie ukrywa zresztą, że liczy na to, iż Watykan pomoże w uzyskaniu porozumienia między Białorusią a Unią Europejską. "Uważamy, że Kościoł katolicki ewidentnie mógłby zrobić więcej dla normalizacji stosunków Białorusi z Europą Zachodnią, nie mówię już o całej UE" - powiedział Łukaszenka, cytowany przez neweseek.pl

Metropolita Mińska, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, ma nadzieję, że zapowiedzi Łukaszenki doprowadzą wreszcie do wizyty Benedykta XVI "Prezydent Białorusi potwierdził gotowość przyjęcia Papieża. Kościół katolicki modli się w tej intencji. Oczywiście, nie ma żadnych konkretów na temat tej wizyty. Byłaby ona wypełnieniem marzeń naszych wiernych" - stwierdził arcybiskup, w komentarzu do propozycji Łukaszenki, opublikowanym przez portal Opoka.

Trudno ocenić, jakie są szanse na to, by doszło do takiej pielgrzymki. Watykan bardzo ostrożnie obserwuje poczynania Mińska i należy się spodziewać, że nie podejmie działań, za które mógłby zostać oskarżony o jakiekolwiek wspieranie reżimu Łukaszenki, zwłaszcza teraz, gdy UE zastanawia się nad kolejnymi sankcjami wobec Białorusi.

Przed kilkoma dniami papież zakończył pielgrzymkę w Meksyku i na Kubie. Na wrzesień planowana jest kolejna pielgrzymka - tym razem do Libanu

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

erk
  • erk
  • 12.04.2012 09:37

Łukaszenko zwariował.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kutas
  • kutas
  • 12.04.2012 08:05

najpierw na bialorus mialby pojechac na rozeznanie rydzyk z torunia .w razie zauwazenia mozliwego niebezpieczenstwa w postaci rosnacych brzoz czy mgiel wyslac sw.jara zbawiciela z sw antoniczkiem by szabla oczyscili teren.smolensk to memento .uwazajmy by nie powtorzyl sie smolensk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.