Facebook Google+ Twitter

Łukaszenko zliberalizuje prawo wyborcze

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko jest przygotowany do liberalizacji prawa wyborczego. Eksperci oceniają to jako próbę polepszenia stosunków z Zachodem.

 / Fot. Nikolai Petrov / Pool PAP/EPAAleksandr Łukaszenko, nazywany także przez zachodnich komentatorów ostatnim dyktatorem Europy ogłosił, że jest przygotowany do liberalizacji dotychczasowego systemu wyborczego. Eksperci oceniają to jako kolejną próbę polepszenia stosunków z światem zachodnim.

Ostatnio możemy zauważamy pogorszenie się stosunków na linii Mińsk - Moskwa, prezydent Białorusi stara się polepszyć stosunki z Zachodem. Unia Europejska naciska na Mińsk, aby ten oprócz liberalizacji prawa wyborczego, zezwolił na rejestracje organizacji społecznych, a także gwarantował wolność i niezależność prasy.

W poprzednim roku po wypuszczeniu więźniów politycznych Łukaszenko znów mógł odwiedzać Zachód. Ostatnio prezydent odwiedził Litwę (16 września 2009).

Jednak nawet zliberalizowane prawo wyborcze nie oznacza, że opozycja uzyska wyraźne poparcie. Obecny prezydent jest bardzo popularny na Białorusi i nawet jeśli podczas prezydenckich wyborów w 2011 roku opozycja będzie miała wyrównane szanse, to nie oznacza jej automatycznej wygranej.

Źródło: www.balsas.lt

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.