Facebook Google+ Twitter

Luki w przeglądarkach a bezpieczeństwo w internecie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-01 16:37

Nie dalej jak kilka dni temu, media poinformowały nas o kolejnej luce znalezionej tym razem w jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych - Internet Explorer.

 / Fot. sxc.huStarsze wersje IE, których dotyczył problem, posiadają łącznie blisko 40 proc. udziałów w rynku online. Złośliwe oprogramowanie wykorzystując tę lukę, mogłoby z powodzeniem zainfekować komputery wielomilionowego grona internautów.

Czasy, gdy przeglądarkę internetową wybierało się na podstawie szybkości działania oraz dostępnych dodatków już dawno minęły. Dziś większość producentów tych popularnych narzędzi, za podstawowy czynnik budowania swojej rynkowej pozycji uważa jeden kluczowy parametr - bezpieczeństwo.

Korzystny efekt wywiera w tym względzie „wojna przeglądarek” - walka o zwiększenie udziałów w rynku, idzie w parze z badaniami nad stabilnością i udoskonalaniem poszczególnych narzędzi. Wraz z tym zwiększa się również wybór możliwości dostosowania oprogramowania do indywidualnych wymagań i potrzeb internautów. Poszczególne rozwiązania stosowane w starych wersjach, które nie zdały egzaminu ulegają, ciągłym zmianom i ulepszeniom. Jak zauważają eksperci z G Data problem luk w aplikacjach przeglądarek, nie ogranicza się tylko do jednej z nich.

Niewątpliwie dzięki słusznej polityce ochrony i wdrażania udoskonaleń, użytkownicy FireFox’a w porównaniu przeglądarką Internet Explorer są bezpieczniejsi. Nie zmienia to jednak faktu, że znalezienie dziur oraz naprawianie błędów to proces żmudny i niezwykle czasochłonny.

W przypadku Internet Explorer wspomniana powyżej luka dotyczyła wersji 6 oraz 7. Jak informuje firma Vupen Security, najnowszy produkt - Internet Explorer 8 - jest teoretycznie odporny na tego typu zagrożenia. Nie zmienia to jednak faktu, że znakomita większość internautów korzystających z IE ma na swoim komputerze zainstalowane te zdecydowanie mniej bezpieczne wersje.

"Grozy całej sytuacji dodaje fakt, że kod umożliwiający załączenie malware został opublikowany na jednym z bardziej popularnych forów. Teoretycznie więc cyberzłodzieje bez trudu mogli wykorzystać lukę do popełniania kolejnych internetowych przestępstw" - zauważa Tomasz Zamarlik z G Data Software.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.