Facebook Google+ Twitter

Łukoil zbije ceny paliw?

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-23 10:00

Już widać, że Łukoil sprzedaje paliwo taniej od innych. Na jedynej w regionie, jak na razie, stacji benzynowej, należącej do rosyjskiego koncernu, przy al. Śmigłego Rydza w Łodzi najpopularniejszą benzynę pb 95 sprzedawano wczoraj po 3,91 zł za litr. Na innych paliwo to było kilkanaście groszy droższe.

Fot.Tomasz KowalskiOfensywa Łukoilu w Polsce rozpoczęła się w ubiegłym roku. Rosjanie kupili najpierw cztery stacje benzynowe należące Brytyjczyków z BP. Potem odkupili 83 stacje "Jeta”, których właścicielem był amerykański ConocoPhillips. Rosjanie już niedługo kupią kolejnych 200. Nie zdradzają od kogo ani czy założą własne. Andrzej Florczak, analityk z biura "Reflex", przewiduje, że w pierwszym okresie Łukoil będzie walczył o klienta cenami. – Na pewno ceny spadną, bo Rosjanie zminimalizują marżę – mówi Florczak.

Inne koncerny zapewniają, że nie będą walczyć z Łukoilem ceną. Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy sieci "Statoil”, która ma w naszym kraju 240 stacji benzynowych, mówi, że jej firma nie traktuje wejścia Rosjan na rynek jako zagrożenia swojej pozycji. Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliwowego, jest innego zdania: – Konkurencja będzie musiała zareagować na ceny benzyny rosyjskiego potentata, który obejmie od 10 do 15 procent polskiego rynku paliw.

Włodzimierz Wiatrow z Łukoil Polska niechętnie mówi o dalszych planach firmy. Zdradza tylko, że będzie chciała sprzedawać najtańsze paliwo w Polsce i niekoniecznie będzie ono sprowadzane z Rosji. – Będziemy paliwo kupować tam, gdzie jest najtańsze – twierdzi Włodzimierz Wiatrow. Andrzej Szcześniak przypuszcza, że na stacjach Łukoila kupi się głównie polskie paliwo. Sprowadzanie pociągami cystern z benzyną byłoby za drogie. – Ze Wschodu mogą najwyżej sprowadzać paliwo do dieslów, bo na naszym rynku jest jego deficyt – dodaje Szcześniak.

Z kolei Andrzej Florczak nie wyklucza, że Łukoil będzie sprowadzał benzynę z Rosji, bo jest to tak bogaty koncern, że stać go będzie na magazynowanie paliwa w Polsce. Na razie w województwie łódzkim jest jedna stacja benzynowa Łukoilu. Sprzedawane tam paliwo pochodzi z polskich rafinerii.

Anna Gronczewska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.