Facebook Google+ Twitter

Łuków straci Sąd Rejonowy? Radni, burmistrzowie i wójtowie protestują podpisami

Przybiera na sile protest przeciwko propozycji ministra sprawiedliwości, który chce zamienić Sąd Rejonowy w Łukowie w wydział zamiejscowy.

Prezes Sądu Rejonowego w Łukowie Edyta Cieliszak, starosta Janusz Kozioł i burmistrzowie, wójtowie, radni różnego szczebla oraz poseł Cezary Kucharski
zgodnie i zdecydowanie wypowiedzieli się przeciwko projektowi przeniesienia sądu z Łukowa do Radzynia Podlaskiego.

Wprawdzie sąd łukowski ma obecnie 13 etatów sędziowskich, to przed laty miał ich nawet 18. Za sprawą np. ostatniej reorganizacji, czyli przenosin podległości z Siedlec do Lublina stracił, nie wiadomo dlaczego, dwa etaty. Teraz ma trafić pod skrzydła Radzynia Podl., którego sąd jest wprawdzie etatowo liczniejszy, ale rozpatruje, ze względu na zdecydowanie mniejszy teren i liczbę mieszkańców, mniej spraw niż łukowski.

Nie bez znaczenie pozostaje fakt, że w łukowskim sądzie każdy z sędziów rozpatrzył ponad 1200 spraw, znacznie powyżej średniej krajowej. - Czegoś tu nie rozumiem - przyznał starosta Janusz Kozioł. - Tyle spraw rozpatrzyło mniej sędziów, to według mnie dobrze świadczy o ich zaangażowaniu. Powinni dostać pochwałę, ba, zostać wzmocnieni etatowo, a nie martwić się przenosinami.

28 grudnia 2011 r., rada powiatu łukowskiego wyraziła protest przeciw działaniom
ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, zmierzającym do zniesienia Sądu Rejonowego w Łukowie i przekształcenia go w Wydział Zamiejscowy Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Dwa dni później, Sejmik Województwa Lubelskiego zwrócił się do ministra o odstąpienie od likwidacji Sądów Rejonowych we: Włodawie, Rykach, Łukowie, Opolu Lubelskim, Hrubieszowie, Krasnymstawie i Janowie Lubelskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Vanleny
  • Vanleny
  • 07.01.2012 11:11

Radzyń Podlaski, dawniej Kozirynek, miasto, które jest prawie dwa razy mniejsze od Łukowa jest faworyzowane w we władzach wojewódzkich, to jeszcze zrozumię bo Łuków nigdy nie łączyła wielka więż z Lublinem, ale żeby mieć plecy w ministerstwach to już dla mnie nie do pomyślenia. Ktoś ma wyrażnie interes, żeby zrobić z Łukowa mieścine.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.