Facebook Google+ Twitter

Łukowski szpital w rozbudowie. Ważne zadanie Dariusza Orła cz.II

Świderki. Wieś w której mieszka "Mundzio", jak tu nazywany jest Dariusz Orzeł, to oczko w głowie niezwykle zasłużonego dla samorządności w Polsce i Unii Europejskiej wójta gminy Wojcieszków, Janusza Wylotka.

 / Fot. Jerzy Kirzyński„Już w 2011 r. powstały dwa wspaniałe boiska w Wólce Domaszewskiej i amatorskie w Świderkach oraz kompleks boisk w Wojcieszkowie” na którym doskonalą swoje umiejętności młodzi sportowcy ze Świderek, Wólki i innym miejscowości.

Mieszkańcy Świderek oczy przecierali ze zdumienia kiedy dowiedzieli się ze strony internetowej Urzędu Gminy, że dzięki projektowi ( pisownia oryginalna) "Integracja Pokoleniowa" współfinansowanemu m.in. za pieniądze z Brukseli „wzmacniane będą więzi między poszczególnymi pokoleniami wsi Świderki, stwarzane warunki do nawiązania współpracy i porozumienia między sąsiadującymi ze sobą mieszkańcami, pobudzana będzie aktywność społecznej mieszkańców wsi Świderki, zwiększy się rozwój kulturalny społeczeństwa lokalnego, nastąpi przełamanie barier społecznych, ograniczenie patologii społecznej oraz podniesiona zostanie wiedza i umiejętności w zakresie posługiwania się komputerem we wsi Świderki”.

 / Fot. Archiwum UG WojcieszkówWójt zapewniał, że „projekt realizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Świderkach przyczyni się do wspierania następujących zagadnień horyzontalnych: rozwój lokalny poprzez wzmocnienie spójności społecznej i zwiększenie poziomu zaangażowania społeczności lokalnej; zrównoważony rozwój i równość szans, w tym równość szans kobiet i mężczyzn, przyczyni się do realizacji strategii rozwoju kapitału ludzkiego na terenach wiejskich, wspierania integracji społecznej i ograniczenia poziomu ubóstwa w regionie”.

Przyjęto, że „wsparciem zostanie objętych 20 mieszkańców zarówno kobiet jak i mężczyzn wsi Świderki w wieku aktywności zawodowej a w szczególności:

*młodzież (15-18lat) która jak wynika z obserwacji na odbytym spotkaniu wyraża chęć do integracji ze starszym pokoleniem i widzi potrzebę rozwoju wsi Świderki (2 "K", 1 "M"),

*dorośli, którzy jak wynika z obserwacji na odbytym spotkaniu izolują się od współpracy z młodszym pokoleniem i nie widzą potrzeby dalszego rozwoju zamieszkałej miejscowości; ponadto niektóre osoby żyją w długoletnich konfliktach sąsiedzkich (13 "K", 4 "M")”.
Przybywało pomysłów, jak na drożdżach rosły przyjęte do realizacji zadania:

*Realizacja warsztatów ludowych:

W ramach warsztatów zostaną przeprowadzone następujące zajęcia: nauka robienia kwiatów bibułkowych, wykonywanie stroików bożonarodzeniowych i dekorowanie bombek, nauka wykonywania wycinanek ludowych i pająków. Uczestnicy warsztatów w ramach nagrody za udział wyjadą na wizytę studyjną do Muzeum Ludowego w Krasnobrodzie.

*Realizacja warsztatów kulinarnych:

W ramach warsztatów uczestnicy będą realizować następujące działania: przygotowanie wypieków na różne okazje, wykonywanie tradycyjnych potraw - pierogów, klusek, placków, poznanie techniki nakrywania stołów na uroczyste okazje z zastosowaniem tradycji ludowych, poznanie zasad savoir-vivre przy stole, wykonywanie tradycyjnych potraw świątecznych wraz z rozmowami na temat świątecznych tradycji, przygotowywanie sałatek na 100 sposobów, przygotowywanie deserów na Dzień Matki, przygotowywanie potraw z grila z wyobraźnią.

Do realizacji warsztatów będą zakupione produkty spożywcze niezbędne do wykonywania w/w działań.

*Minikafejka internetowa:

będzie to miejsce spotkań otwartych, gdzie mieszkańcy wsi w tym młodzież będzie mogła skorzystać z Internetu w celu wyszukania ważnych informacji, oraz materiałów potrzebnych do zajęć szkolnych. Na zorganizowanym spotkaniu z mieszkańcami wsi okazało się, że w wielu domach brak Internetu stanowi dużą barierę dla młodzieży i osób starszych.

Młodsze pokolenie na spotkaniach otwartych będzie uczyło starszych obsługi komputera, wyszukiwania danych, zapisywania, obsługi poczty, nastąpi wzrost umiejętności zawodowych.

*Realizacja Andrzejek:

to jednodniowa impreza integracyjna, która odbędzie się w listopadzie 2010r. Na andrzejki zostaną zaproszeni oprócz uczestników projektu - mieszkańcy wsi Świderki co wpłynie na integrację poszczególnych pokoleń wsi oraz przyczyni się do nawiązania porozumienia między sąsiadującymi ze sobą mieszkańcami. Ponadto na andrzejkach będą organizowane konkursy, gry i zabawy integracyjne, dyskoteka.

*Realizacja festynu integracyjnego:

to jednodniowa impreza integracyjna(rodzinna), która odbędzie się w sierpniu 2010 r. na dobry początek i działanie całego projektu. Na festyn zostaną zaproszeni mieszkańcy wsi Świderki, oraz goście. Na przedmiotowej imprezie uczestnicy warsztatów kulinarnych i ludowych dokonają pokazów swoich umiejętności.

Na festynie zostanie rozegrany mecz piłki nożnej na boisku szkolnym pomiędzy młodszym a starszym pokoleniem wsi Świderki.

 / Fot. Geografia GEO*Ponadto na pikniku będą zorganizowane następujące zabawy: wspólne grillowanie, wspólne śpiewanie przyśpiewek ludowych, gry i zabawy ruchowe, konkursy, dyskoteka, które mają na celu przełamywanie barier społecznych i umacnianie więzi mieszkańców Świderki.

Uwaga: Dla wszystkich biorących udział w festynie uczestnicy warsztatu kulinarnego przygotują poczęstunek”.

Aż się nie chce kończyć tych fantastycznych opowieści.

Cdn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.