Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8515 miejsce

Łuków-Wiśniew. Śladami księdza Stanisława Brzóski

Robert Wysokiński w imieniu organizatorów zaprasza na I Pieszy Rajd Powstańczy im. Księdza Brzóski, który odbędzie się w nocy 22 stycznia / 23 stycznia 2016 na trasie Łuków-Wiśniew. Przewidziano wiele atrakcji.

 / Fot. Plakat RajduO 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i naszych bohaterach pamiętają organizatorzy Rajdu: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ORLIK, Nadleśnictwo Łuków oraz gminy Łuków i Wiśniew.
Uczestnicy wyruszą z Łukowa i Wiśniewa by spotkać się w Lesie Mroczkowskim, w miejscu, gdzie według lokalnych przekazów straceni zostali powstańcy.

Mroczki to jeden z zaścianków dawnej wsi o typowo szlacheckim charakterze, Jastrzębie - dowiedzieliśmy się ze strony internetowej UG Wiśniew.

Zamieszkiwał go stary ród Jastrzębskich herbu Ślepowron przybyły z Ziemi Łomżyńskiej na Mazowsze w XIV wieku. Gdy ród Jastrzębskich rozrósł się, założono nowe wsie: Jastrzębie Daćbogi, Jastrzębie Łupiny, Jastrzębie Tworki, Jastrzębie Pluty, Jastrzębie Śmiary, Jastrzębie Mroczki.

W powstaniu styczniowym brało udział wielu mieszkańców. Według miejscowych podań w ostatnią noc przed wyruszeniem na powstanie mężczyźni postawili, w tajemnicy wykonany, krzyż dwuramienny i drewniany miecz z rękojeścią na środku rozchodzących się dróg w Mroczkach.

Jeden z mieszkańców utrzymywał kontakt z powstańcami, zaopatrywał w potrzebne produkty i przekazywał informacje.
Legenda głosi, że przebywał w jego zabudowaniach ks. Stanisław Brzóska.

 / Fot. Jerzy Kirzyński- Następnie uczestnicy rajdu przemaszerują do rezerwatu Jata, gdzie przed pomnikiem ks. Brzóski złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze- poinformował nas R. Wysokiński. - Przy ognisku śpiewać będziemy pieśni patriotyczne i piosenki żołnierskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.