Facebook Google+ Twitter

Luksemburg: Finał negocjacji ws. walki ze zmianami klimatu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-20 07:34

Negocjacje w Unii Europejskiej w sprawie pomocy dla najbiedniejszych krajów w ich walce ze zmianami klimatycznymi są na ostatniej prostej. Dziś będą o tym dyskutować w Luksemburgu unijni ministrowie finansów, jutro ministrowie środowiska, a dyskusję zakończą europejscy liderzy na szczycie w przyszłym tygodniu.

Unijne stolice mają uzgodnić między sobą kto i w jaki sposób weźmie na siebie ciężar wsparcia krajów rozwijających się. Później, ze wspólnym stanowiskiem pojadą na konferencję klimatyczną do Kopenhagi.

Komisja Europejska wstępnie zaproponowała, by Unia przeznaczyła nawet do 15 miliardów euro rocznie na pomoc najbiedniejszym w redukcji emisji dwutlenku węgla. Jednak wciąż nie ma zgody we Wspólnocie co do podziału kosztów. Są kraje, które uważają, że zapłacić powinny przede wszystkim państwa, które trują najwięcej. A to oznaczałoby, że polska energetyka w ponad 94 procent oparta na węglu musiałaby ponieść największe koszty. Warszawa zaproponowała więc, by to najbogatsze kraje wsparły specjalny fundusz. Komisja próbuje pogodzić oba obozy i proponuje, by wziąć pod uwagę dwa czynniki - wysokość emisji gazów cieplarnianych i zamożność państw członkowskich.

Spory wewnątrz Unii powodują, że trudno jej będzie przygotować wspólne stanowisko na konferencję w Kopenhadze. Przy okazji nie brak głosów, że Wspólnota nie powinna ogłaszać ambitnych deklaracji skoro takie przemysłowe potęgi jak Stany Zjednoczone czy Japonia wcale nie garną się do pomocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.