Facebook Google+ Twitter

Luksus czy konieczność?

Kiedy zaistniały w Busku Zdroju pierwsze lumpeksy – tutaj – w miasteczku na prowincji, stały się wprawdzie maleńkim i brudnawym, ale za to dla wszystkich dostępnym okienkiem na "światową modę".

Kobiety przyjęły je z ogromnym zainteresowaniem. Oglądanie szmatek stało się nawykiem, pasją i rozrywką. Szukało się oryginalnej bluzeczki na "okazję" czy kolorowych ciuszków dla dzieci, ubieranych dotychczas jak na ogół w socrealiźmie - szaroburo. Także dla wielu pracownic szpitala pojawiła się szansa na zakup wygodnych butów do pracy. Nie zwracały nawet uwagi na ryzyko zarażenia się grzybicą – przecież butów nie da się uprać we wrzątku. Był to czas przełomu gospodarczego, nadchodzącej wielkiej reformy Balcerowicza i rodzącej sie gwałtownie przedsiębiorczości, kiedy już nie wydawano w ramach BHP służbowych zdrowotnych szmaciaków, a w sklepach jeszcze nie było dobrego sportowego obuwia. Ciapałyśmy w różnej maści klapkach, koślawiąc nieodwracalnie zmęczone nogi.

Z czasem, kiedy pojawiły się jak grzyby po deszczu butiki z pseudo elegancką odzieżą, podróbkami i rodzimą bazarową "modą" - lumpeksy stały się miejscem, gdzie można było upolować naprawdę dobrą gatunkowo i zgodną z własnym gustem odzież. Ale nie tylko.

Sklepy te są przede wszystkim ekonomicznym zbawieniem dla rodzin z dzieciakami i emerytów. Należąc do tej drugiej grupy, nie bardzo wyobrażam sobie uzupełnianie garderoby w sklepach z nowymi rzeczami. Pułap cen nieosiągalny. I choć na ogół starsze panie potrafią same przeszyć, wydłużyć, załatać i jak w porzekadle, zrobić z kamizelki palto - to przecież czasem trzeba coś dokupić.

No i zaczyna się dreptanie po sklepach z używaną odzieżą. Jedne z nich oferują potworne szmaty na wagę, inne ciuszki nieco przebrane, a jeszcze inne - odzież dobrze wyselekcjonowaną i wycenianą na sztuki. Tu możemy zaszaleć nawet przy skromniutkim budżecie, bo ciuszki są naprawdę eleganckie i co ważne - firmowe. Bardzo szybko też panie przebywające na kuracji, w ramach zwiedzania Buska, zaczęły polowanie na ciekawe sztuki garderoby za "psi pieniądz".

Tak więc - chwała tym, którzy te sklepy prowadzą. Zaopatrują ludzi na każdym poziomie finansowym. W przeciwieństwie do sklepów z odzieżą nową - wszędzie i zawsze drogą albo jeszcze droższą.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.