Facebook Google+ Twitter

Luksusowa rezydencja z wanną za 15 tys. euro. Biskup na dywaniku

Papież idzie za ciosem. Wielokrotnie prosił i wzywał biskupów o to, aby odrzucili życie w luksusie, wyzbyli się pychy, dobrobytu i władzy pieniądza. Obecnie postanowił rozliczać ich za nieposłuszeństwo, luksus, pychę i rozrzutność.

 / Fot. Wikimedia CommonsBiskupi mają tę cechę wspólną, jaką ma każdy władca na świecie. Bo oni są przecież władcami. Nie państw, ani wielkich posiadłości ziemskich, lecz dusz. Jak przyznał jeden z naszych biskupów mówiąc o biskupstwach – oni czują się i rządzą jak cesarze. Do nich nie sposób dotrzeć. Są nieprzystępni i niedostępni. Zamknięci w strzeżonych obiektach, niczym możni panowie królowie, czy cesarze w zamkach. I nie chodzi tu wyłącznie o polskich biskupów.

Pod ostrzem krytyki stoją także purpuraci w innych krajach: we Włoszech, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech. Krytykowany za budowę luksusowej rezydencji, biskup Limburga w Hesji - Franz-Peter Tebartz-van Elst - jest dziś w Watykanie. Wezwał go na dywanik papież Franciszek. Tydzień temu wyszło na jaw, że siedziba limburskiego biskupa – zamiast planowanych 2,5 miliona euro, może kosztować aż 16 razy więcej.

Zobacz zdjęcie - Nowa rezydencja biskupa Limburga (fot. PAP/EPA/THOMAS FREY) - TVP. Info.

Papież Franciszek ma rozmawiać z biskupem Limburga, o jego dalszej przyszłości. Według niemieckich mediów, bp Franz-Peter Tebartz-van Elst (lat 53) chciał ubiec Roberta Zollitscha, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu omówi z papieżem sytuację biskupstwa w Limburgu.

W ostatnią niedzielę, 13 października, konserwatywny dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" napisał, że diecezja w Limburgu ukrywała przez lata przed Watykanem i opinią publiczną, informacje o rzeczywistych kosztach budowy rezydencji. Jak twierdzi frankfurcki dziennik, kosztorysy dzielone były na mniejsze tak, aby poszczególne projekty nie przekraczały 5 mln euro, a to pozwalało ominąć kontrolę Watykanu.

Projekt budynku biskupstwa, od początku był silnie krytykowany, za widoczny zbędny luksus. Teraz - jak się okazuje – sama wanna w apartamentach biskupa ma kosztować 15 tysięcy euro. Wanna to przecież nie jedyny rażący luksus.

Dwa dni temu wierni w Limburgu, domagali się przed katedrą, odejścia biskupa z zajmowanej posady. Rzecznik diecezji oświadczył, że znany hierarcha Franz-Peter Tebartz-van Elst, odda niebawem swoją przyszłość, w ręce papieża. Zastrzegł jednak, że nie jest to złożenie przez niego dymisji z funkcji.

Biskup ma na koncie nie tylko jeden poważny zarzut związany z budową bardzo kosztownej rezydencji. Ma też inny, nie mniej kontrowersyjny problem. Został oskarżony o składanie fałszywych zeznań, w sporze z dziennikarzem tygodnika "Der Spiegel". Poszło o spór lotu samolotem do Indii.

Dziennikarz napisał w tygodniku, że biskup poleciał samolotem do Indii, klasą biznesową. Zaznaczył jednak, że hierarcha skłamał, bo faktycznie leciał klasą pierwszą. Powołał się przy tym na nagrany z biskupem wywiad. Biskup utrzymuje, że dziennikarz w ogóle nie zadał mu takiego pytania. Spór trwa. Biskup stoi twardo przy swoim, choć ma przeciwko sobie nagraną rozmowę, z dziennikarzem "Spiegla".

Czy papież Franciszek, demonstrując osobiście rezygnację z życia w watykańskim przepychu i wzywając biskupów do wyrzeczenia się pychy, bogactwa, luksusu i pokusy pieniądza, zastosuje wobec rozrzutnego hierarchy z Niemiec sankcje z tytułu nieposłuszeństwa? Tego zapewne dowiemy się niebawem. Papież przestrzegał: nie można służyć Bogu i pieniądzom. A czy weźmie też pod uwagę pychę, połączoną z jawnym kłamstwem, gdy chodzi o koszty lotu samolotem do Indii, w klasie pierwszej?

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oj tam. Przecież wanna ma kosztować 15 tysięcy a nie 30 tysięcy, toż to zaledwie połowa tej kwoty ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.10.2013 22:27

Wanna bpa Tebartz-van Elsta została podrzucona przez wrogów Kościoła. "To kolejny atak na Kościół!" - powiedział prasie przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Niemiec #ASZdziennik

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.10.2013 22:17

Bp wydał oświadczenie, w którym ubolewa i twierdzi, że "cierpi z tego powodu, że jego wierni cierpią".

Amen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.