Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2053 miejsce

Luksusowe lofty ze ścianami przesiąkniętymi rtęcią

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-10 13:50

Do budowy luksusowych loftów na warszawskiej Woli przymierza się Europlan Development. Za 150 mln zł chce je urządzić w dawnych Zakładach Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg przy ul. Przyokopowej. Ekspertyzy, wykonane w 1995 r. wykazały, że mury fabryki są przesiąknięte trującą rtęcią.

Dawna fabryka Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg przy ul. Przyokopowej. / Fot. Andrzej Wiktor/PolskapresseRtęć sama nie zniknie

W tej chwili inwestor stara się o pozwolenie na budowę. Czy będą chętni na te apartamenty? Europlan Development przeprowadził własne badania na zawartość rtęci w pofabrycznych murach.– Być może rtęć była tam kiedyś, teraz już jej nie ma – przekonuje Wojciech Smolak, rzecznik firmy Europlan. Ale nie chce udostępnić nam badań. Optymizmu inwestora nie podzielają specjaliści. – Rtęć jest pierwiastkiem niezniszczalnym. Aby się go pozbyć, należałoby zburzyć fabrykę i postawić nowy budynek – tłumaczy dr Beata Koszarna z Instytutu Chemii Polskiej Akademii Nauk. Rtęć jest metalem bardzo toksycznym dla organizmu człowieka. Wystarczy jej dotknąć, żeby nieodwracalnie uszkodzić organy wewnętrzne – przestrzega prof. Adam Jelonek z warszawskiego szpitala przy ul. Litewskiej.

Pierwiastek ten przedostaje się do organizmu i zatrzymuje się w czerwonych krwinkach oraz nerkach, doprowadzając do uszkodzenia nerek, wątroby i układu krwionośnego. Opary rtęci, np. z rozbitego termometru unosząc się z podłogi, zagrażać zdrowiu ludzkiemu przez bardzo długi czas. Dlatego Unia Europejska zakazała używania takich termometrów.

Ekspertyzy wykazały, że fabryka jest przesiąknięta trującą rtęcią. / Fot. Andrzej Wiktor/PolskapresseWładze miasta nic nie mogą zrobić, dopóki inwestor nie wystąpi o pozwolenie na budowę. Wtedy wojewoda będzie miał prawo zlecić badanie skażenia budynku. Jeśli okaże się, że teren jest skażony, władze województwa nie wydadzą decyzji środowiskowej dopuszczającej budowę.

Europlan Development na hektarowej działce chce wybudować 300 mieszkań. Spółka wchodząca w skład holdingu LC Corp należy do znanego inwestora Leszka Czarneckiego. W starym ośmiokondygnacyjnym budynku powstaną lofty, a obok nich stanie apartamentowiec. Inwestor chce zacząć budowę pod koniec tego roku. – Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że będą to bardzo atrakcyjne mieszkania – mówi Wojciech Smolak. Apartamenty mają kosztować co najmniej 12 tys. zł za mkw.

Raportu nie ma już w archiwach...

Europlan Development na hektarowej działce chce wybudować 300 mieszkań. / Fot. Andrzej Wiktor/PolskapresseZakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych i Rtęciowych upadły w 1991 r., a opustoszałe budynki na Woli kupiła firma Eurotrade-Pol. W 1994 r. teren znów zmienił właściciela. Kupił go Universal i rozpoczął modernizację budynków. Jednak wykonane w 1995 r. ekspertyzy wykazały, że fabryka jest przesiąknięta trującą rtęcią, która przez lata była tu używana do produkcji jarzeniówek. Norma stężenia rtęci (0,05 mg/m sześc.) była kilkanaście razy przekroczona. Ekspertyzy wykonała wrocławska firma Wameco, która specjalizuje się w badaniach skażenia środowiska. Eksperci stwierdzili, że przebywanie w budynkach jest niebezpieczne dla zdrowia, grozi m.in. uszkodzeniem nerek. To nie zraziło Ireneusza Sekuły, ówczesnego szefa Głównego Urzędu Ceł, który chciał odkupić od Universalu budynki i przeznaczyć je na siedzibę urzędu. Kiedy wybuchła afera, został zwolniony ze stanowiska. Niestety, raportu wykonanego przez Wameco nie ma już w archiwach firmy.

Od tamtej pory pofabryczne hale stały puste. Dopiero w tym roku zainteresował się nimi Leszek Czarnecki. Analitycy rynku nieruchomości ostrzegają, że Europlan może mieć problem ze znalezieniem chętnych na mieszkania, bo jeśli ktoś kupuje apartament za kilka milionów złotych, chce mieć pewność, że materiały, z których zbudowano budynek, nie są szkodliwe dla zdrowia.

– Sprzedażą apartamentów będziemy się martwić za pół roku, jak dostaniemy pozwolenie na budowę – ucina rozmowę Smolak. Lofty, czyli mieszkania w pofabrycznych halach, najpierw podbiły Amerykę. W Warszawie powstaną także na Powiślu i Grochowie.

Ewelina Cyranowska, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Co to za tekst i czemu wisi tak długo na głównej :P ? :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież objął:
"Rtęć jest pierwiastkiem niezniszczalnym. Aby się go pozbyć, należałoby zburzyć fabrykę i postawić nowy budynek – tłumaczy dr Beata Koszarna z Instytutu Chemii Polskiej Akademii Nauk."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, ze artykul nie objol takiej kwestii: ile czasu potrzeba aby czasteczki rteci ulegly rozpadowi, z czego wykonane sa sciany budynku itd. troche malo szczegolowo :). Przebywalem w tym budynku kilka razy fotografujac w sroodku mlode dziewczeta ;) i nic mi sie nie stalo nie mniej jednak jestem pewien, ze w czasach kiedy domy mozna stawiac w kilka dni istnieja tez odpowiednie srodki / technologie, ktore moga pozwolic inwestorowi na oczyszczenie scian budynku. Samm budynek jest bardzo atrakcyjny, polozony w zasadzie w centrum miasta po sasiaduje z Muzeum Powstania Warszawskiego. Pytanie tylko czy nie przewazy czynnik psychologiczny i historia zakladu nie odstraszy potencjalnych klientow?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rtęć nie rtęć - ważniejsza jest mieszkania chęć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.