Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8732 miejsce

Luminal "Własnymi słowami" - wywiad z zespołem Komety

Cztery lata oczekiwania na nowy album warszawskich Komet zostały nagrodzone, wydanym 16 kwietnia nakładem Jimmy Jazz Records, krążkiem "Luminal".

Specjalnie dla czytelników Wiadomości24.pl, w naszej serii wywiadów "Własnymi słowami", o płycie opowiadają jej lider Lesław (wokal), Arkus (perkusja) i W. Szewko (gitara basowa).

Komety / Fot. Luiza Kwiatkowska1. "Namiętność kochanków" Lesław/Komety: Ta piosenka rozpoczyna "Luminal" i myślę, ze od niej moglibyśmy zaczynać koncerty Komet. Jest w niej coś inicjacyjnego. To utwór o nieodwzajemnionej przez gatunek ludzki namiętności. Nie wiem dlaczego tak jest, ale z jakiś przyczyn samotność wydaje się szczególnie dotkliwa w sobotnie noce.

2. "Niebezpieczny mózg" Arkus/Komety: Nie biorąc udziału w bezpośrednim nagrywaniu płyty Luminal, trudno mi pisać o procesie powstawania, pracy w studio czy aranżowaniu. Zacząłem "wchodzić" w ten numer dopiero podczas prób z zespołem. Pierwsze wykonania koncertowe udowodniły mi, że publiczność idzie za tą piosenką.

3. "Moglem być Tobą" Arkus/Komety: Muzycznie to coś, co uwielbiam. Zaskoczyły mnie na Luminalu aranże, do tej pory w Kometach niespotykane. Brudny smutny soul. Jest to moja ulubiona piosenka na tej płycie. Mieliśmy obawy czy piosenki nagrane w dużym składzie: trąbka, smyczki, cymbały, klawisze itp. na koncertach nie będą brzmiały ubogo. Okazuje się, że są tak dobre, że ilość muzyków na scenie nie ma wielkiego znaczenia.

Lesław/Komety / Fot. Luiza Kwiatkowska4. "Karolina" W. Szewko/Komety: Widzę to tak - bohaterka tej pieśni, jest typowym produktem naszych czasów. Uwikłana w toksyczny związek, dusi się w obciążonym przez kredyt mieszkaniu. Z mieszkania i partnera niestety nie może zrezygnować, bo kredyt jest na 30 lat. Z pracy, której nienawidzi, też nie może zrezygnować, bo z czego będzie spłacać kredyt? I tak dalej. Następny przystanek - Tworki. A może by tak, jak to śpiewał onegdaj Laskowik ze Smoleniem, zmartwychwstanie...?

5. "Powiedz to teraz" Arkus/Komety: Ile to razy byłem świadkiem takich historii? Przestałem liczyć. Lepiej nie dało się tego ująć w słowa. Ech... Muzycznie trochę jak latynoski dramat pełen łez...

6. "Zazdrość" Arkus/Komety: Piosenka o tym, co często każdego dotyka, a o czym nikt nie chce mówić głośno.Tak szczere, że aż boli. Brudny punkrockowy numer. Od grania takiej muzyki zaczynaliśmy wiele lat temu. Sentyment do takiego grania pozostał do dziś.

7. "Inaczej" Lesław/Komety: Na nowej płycie często pojawiają się rozwiązania o różnych aspektach samotności. W piosence: "Osiemnaste urodziny" pisze o samotności w tłumie, w Karolinie o samotności w związku, a w "Inaczej" o samotności w rodzinie. Dochodzę do wniosku, ze w każdym z nas jest cos z atmosfery, jaka panowała w naszym domu rodzinnym. Jednocześnie z roku na rok coraz bardziej współczuje osobom, które posiadają dzieci.

Arkus/Komety / Fot. Ewa Kordek8. "18. urodziny" W. Szewko/Komety: Według mnie jest to pieśń o dniu, w którym teoretycznie osoba staje się dorosła, a w praktyce otrzymuje jedynie możliwość głosowania na ukochaną partię polityczną prezenterów swojego ukochanego programu telewizyjnego. Przy tej okazji balanga, która jest pretekstem do eksperymentów z doborem naturalnym pod hasłem "być czy mieć?"

9. "Taniec" W. Szewko/Komety: Mam taki obraz przed oczami, jak słucham tego kawałka. Jest rok 1967. Sobota wieczór. Właśnie wbiłem się w świeżo zakupiony na Bazarze Różyckiego bitels-but. Tors poci się pod koszulą non - iron, a w szyję uwiera czarny krawat. Na szkitach Rifle. Na witce złoty fingiel i zegarek Pobieda. Świat widzę przez kupione w komisie na ul. Rutkowskiego (dzisiejsza Chmielna) czarne okulary przeciwsłoneczne. Dziś w Medyku grają Dzikusy, a jako support Czarne Golfy. Potem potańcówka z łykaniem alpag. I ja tam podążam. Twardym trzeba być, nie miętkim.

W. Szewko/Komety / Fot. Luiza Kwiatkowska10. "Jutro" W. Szewko/Komety: Słuchając tej pieśni, nasuwają mi się myśli o przemijaniu. Mimo pozornej powtarzalności zdarzeń, nigdy nie wiadomo, jaką wersję znanej już sytuacji przygotuje nam Stwórca. Nasze plany, mozolnie snute i misternie układane, często biorą w łeb, a my zadajemy sobie pytanie: Dlaczego?

11. "Poddaję się" Lesław/Komety: To o moim życiu uczuciowym. Wielokrotnie słyszałem, że należy być cierpliwym i ze gdzieś na świecie musi istnieć ktoś, kto będzie skłonny odwzajemnić nasze uczucia i ze po paru dekadach poszukiwań być może nawet uda nam się kogoś takiego spotkać....Ale ja nigdy w to nie wierzyłem.

Komety "Luminal" lista utworów:

1. Namiętność kochanków
2. Niebezpieczny mózg
3. Mogłem być tobą
4. Karolina
5. Powiedz to teraz
6. Zazdrość
7. Inaczej
8. Osiemnaste urodziny
9. Taniec
10. Jutro
11. Poddaję się


Komety Oficjalna strona

Komety Oficjalny profil MySpace

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.