Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26094 miejsce

Luna – poczuj atmosferę starego kina

Stałe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy, prawie 50 lat tradycji, mnóstwo ciekawych projektów - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - oraz tanie filmy w wybrane dni tygodnia - tak podsumować można warszawskie kino Luna.

 / Fot. Milena Lutomirska22 lipca 1962 roku w kinie Luna na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie odbyła się pierwsza projekcja filmu. Widzowie obejrzeli angielski obraz "Miłość i gniew" w reżyserii Tony'ego Richardsona.

Andrzej Kawecki, historyk i znawca kina, w katalogu wydanym w urodziny Luny tak skomentował ten pierwszy film: "Duszny romans lewicującego intelektualisty (w tej roli Richard Burton), mieszkającego w ciasnym mieszkaniu na poddaszu, pozwolił licznym widzom zapomnieć o własnych problemach mieszkaniowych i przekonać Polaków, że Anglikom też się nie przelewa". Mimo że od otwarcia Luny minęło 49 lat, zmienił się ustrój, sprzęt filmowy i nastąpiła era internetu, kino nadal jest miejscem, do którego można przyjść i zapomnieć o swoich problemach, poznać inną kulturę, wzbogacić swój świat.

Do tej pory w Lunie odbyło się ponad 100 tysięcy seansów. Mają tu miejsce nie tylko polskie, ale i międzynarodowe przeglądy i festiwale tj.: GRAND OFF, czyli Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych, OFF/ON - Europejski Tydzień Filmowy, Przegląd Best OFF, Przegląd Filmów Latynoamerykańskich, Festiwal Filmowy "Lato Filmów", Przegląd Kina Rumuńskiego. W październiku debiutował Warszawski Przegląd Kina Białoruskiego - dwudniowy maraton współczesnej białoruskiej kinematografii, wzbogacony dyskusjami panelowymi. / Fot. Milena Lutomirska

- Prezentujemy filmy europejskie i polskie, mniej komercyjne, bardziej artystyczne i trochę eksperymentalne. Staramy się skupić na polskim kinie. - informuje Martyna Lach, koordynator ds. organizacji imprez i PR. Luna faktycznie oferuje bogaty repertuar. Od początku swojej działalności odbywają się tu premiery filmów. To właśnie w Lunie w 1977 roku miała miejsce premiera "Zdjęć próbnych" Agnieszki Holland. Co więcej, kino wspiera młodych twórców, organizując pierwsze publiczne pokazy debiutujących dzieł.

 / Fot. Milena Lutomirska- W Lunie panuje atmosfera starego kina - jeśli ktoś lubi taki klimat, na pewno nie wyjdzie zawiedziony. To kino bez popcornu - mówi Martyna Lach. Tym, którzy nie cierpią jego zapachu i uciążliwego odgłosu chrupania wcinającego się w dialogi i burzącego atmosferę, nie trzeba wyjaśniać, jak wielka to zaleta. Amatorzy "filmowego" jedzenia też nie muszą się martwić, Luna zaprasza do kinowego barku, gdzie można napić się herbaty czy kawy i zjeść coś słodkiego. Biorąc pod uwagę przytulne wnętrze holu; pomarańczowe kanapy i fotele, jest to miejsce sprzyjające dyskusji. Do dyspozycji widzów są dwie duże sale (sala A - mieści 347 osób, sala B - 304), wyposażone w dźwięk Dolby Digital.

Czytaj dalej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kino bez popcornu i jego wszędobylskiego zapachu to luksus. Znam to kino bardzo dobrze. Obejrzałam w nim wiele filmów. Stanowi ważne i legendarne już miejsce na kulturalnej mapie Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.