Facebook Google+ Twitter

Łupież jak depresja… powraca jesienią

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-16 14:03

Jesień… Romantycznie i nostalgicznie. Pod nogi lecą kolorowe liście, krajobraz zachęca do spacerów, a na kołnierzu nowego, modnego płaszcza połowa Polaków znajduje dużo mniej romantyczny objaw jesieni, w postaci białych płatków.

Łupież bywa dokuczliwy i nie wygląda estetycznie na ubraniach. / Fot. FOTOCROMO, Shutterstock.comChoć to jeszcze nie śnieg. I tutaj oddajmy głos Skibie: „ Czy Ty wiesz, że masz łupież/Łupież/czy ty wiesz, że masz łupież?... Romantyzm prysł.

Problem łupieżu najczęściej wzmaga się jesienią i zimą, kiedy następuje gwałtowne obniżenie temperatury i skóra broni się wydzielając większą ilość sebum ochronnego (łoju), a to prowadzi do przetłuszczania skóry głowy, tworząc doskonałe podłoże do rozwoju drobnoustrojów i grzybów, a konkretnie drożdżaka Pityrospolum ovale – bezpośrednią przyczynę powstawania łupieżu. Ograniczony dostęp powietrza i wilgoć sprzyjają rozwojowi drożdżaków, dlatego w „czapkowy” okres jesienno-zimowy, łupież z jego towarzyszem łojotokiem zbierają obfite plony wśród całej populacji - od dziesiątego roku życia wzwyż, niezależnie od płci, wieku i stanu posiadania.

Ważne informacje dla walczących i unikających łupieżu jesienią

Łupież to problem dermatologiczny, a nie kosmetyczny, dlatego nie łudźmy się, że kilkukrotne użycie szamponu z napisem „przeciwłupieżowy” zlikwiduje problem. Nie likwidując przyczyny, skutki zwalczysz tylko na chwilę. Idź do lekarza dermatologa lub skorzystaj z bezpłatnych badań skóry głowy i włosów. Dla "Zosi Samosi": wypróbuj dermokosmetyki przeciwłupieżowe ze składnikami aktywnymi.

Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu nie jest brak higieny osobistej, ale utrata równowagi kwasowo-hydro-lipidowej i niewłaściwy odczyn pH skóry, co ułatwia rozmnażanie bakterii i grzybów, a te z kolei powodują zachwianie procesu odnowy naskórka. Normalnie odnawianie zewnętrznej warstwy skóry głowy trwa 28 dni, a przy łupieżu ten czas skraca się nawet pięciokrotnie.

Zrób test

Jeśli nie narzekasz na przetłuszczanie włosów i swędzenie skóry głowy, ale zauważasz na włosach i ubraniach warstwowe, przylegające do siebie, małe płatki obumarłego naskórka w kolorze białym, prawdopodobnie twoją dolegliwością jest łupież suchy (pityriasis simplex). Możesz odetchnąć, bo ten jest łatwiejszy do wytępienia i odpowiednie kosmetyki mają duże szanse zlikwidować na długi czas ten rodzaj łupieżu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.