Facebook Google+ Twitter

Lustracja księży zmniejsza liczbę powołań kapłańskich?

Biskup Jan Szkodoń stwierdził na konferencji prasowej dotyczącej 27. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, że za spadek powołań kapłańskich odpowiada atmosfera wokół lustracji księży i biskupów. Czy jest tak naprawdę?

Neowitraż tarnowskiego artysty. / Fot. Piotr BarszczowskiW ubiegłym roku do seminarium duchownego w Krakowie zgłosiło się 50 kandydatów z diecezji krakowskiej i bielsko-żywieckiej. W tym roku jest ich zaledwie 26. Biskup Szkodoń ubolewa także nad spadkiem liczby kandydatów w innych częściach Polski. Maleje również liczba kandydatów do zakonów. Zdaniem biskupa trudno znaleźć przyczynę spadku powołań kapłańskich, jednak jako główną, wskazuje skandale lustracyjne w środowisku księży i biskupów katolickich.

Biskup Szkodoń uważa, iż wielu młodych ludzi zniechęca się do stanu kapłańskiego ze względu na różnice zdań wśród biskupów na temat lustracji księży. Także otwarcie europejskich granic dla Polaków może mieć wpływ na decyzje potencjalnych kandydatów na księży czy zakonników.

Spostrzeżenia biskupa na pewno staną się przedmiotem dyskusji hierarchów kościoła w Polsce. Otworzenie archiwum IPN może znowu wywołać niejeden kryzys w polskim Kościele. Hierarcha nie wspomniał co prawda o negatywnym wpływie ojca Rydzyka na potencjalnych kleryków, lecz nie ulega wątpliwości, że działania tego duchownego mogą zniechęcić niejednego młodego człowieka, by wstąpił do seminarium.

Obecnie w wyższych seminariach duchownych uczy się około 4,6 tys. kleryków. Na pierwszym roku studiów jest ich ponad 1000. Według danych Episkopatu, statystycznie w Polsce mamy około 1000 powołań rocznie. Najwięcej kleryków na pierwszym roku jest w seminarium duchownym w Tarnowie - 242, drugie miejsce zajmuje diecezja katowicka - 190, trzecie - przemyska - 173. Najmniej kleryków jest w seminarium drohiczyńskim - 41, łowickim - 50 i elbląskim - 51.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No i wystarczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.