Facebook Google+ Twitter

Luty w Teatrze Żydowskim. Zobacz propozycje repertuarowe

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-01 15:29

W lutym Teatr Żydowski proponuje kilka tytułów znanych już widzom, ale zawsze chętnie oglądanych. "Kamienica na Nalewkach", "Zaczarowana noc", czy "Królewna Śnieżka" to tylko wybrane propozycje.

„Kamienica na Nalewkach”
3, 4, 5 lutego

 / Fot. M. Górecki, mat. pras.Widowisko ukazuje fragment żydowskiego życia na tle warszawskiej kamienicy na Nalewkach. Kamienica – a właściwie jej podwórko – jest małym światem. Bohaterami spektaklu są typy społeczne, postaci charakterystyczne dla tamtych czasów. Jest szkoła tańca i szkoła dobrych manier, są kłótnie plotkarek, wieczór szabasowy, przewijają się korowody śpiewaków i kapel podwórkowych. Te wszystkie postaci ukazują się nam w komicznych i dramatycznych sytuacjach, ilustrowanych piosenkami i humorem.
Dzięki muzyce, pieśniom i piosenkom poznajemy kawałek wspólnej przeszłości, przesyconej romantycznymi historiami, tradycją i obyczajami. Lokatorzy kamienicy oglądają kuszące krajobrazy w fotoplastykonie albo w kinie, do którego wchodzi się przez podwórze. Tuż obok praktykują lekarze ubogich, a obrotne swatki rają panny z posagiem kawalerom. Tu uczeni mężowie spędzają dni nad księgami, by w piątkowy wieczór spotkać się w ciasnej salce Domu Modlitwy z równie uczonymi w Piśmie. Wreszcie tutaj, jak na filmie puszczonym w przyśpieszonym tempie, trwa wytężona, mozolna praca rzemieślników i sprzedawców. Większość opowiadanych w spektaklu dowcipów, żartów, powiedzonek i przysłów wywodzi się z miejsc podobnych Nalewkom. W ich świetle rozpoznajemy charakterystyczne dla tamtych czasów typy społeczne. Poznajemy ich emocje, uczucia, drobne wybiegi, nadzieje i dramaty. Przemieszanie form oraz różnorodność stylów pozwala ukazać bohaterów jako ludzi nam współczesnych, obarczonych tymi samymi problemami, przeżywającymi identyczne radości i smutki, gniew i wyciszenie. „Zmienić miejsce, to znaczy zmienić los" – powiada I.B. Singer. Nie ma już dziś takich kamienic. Nie ma tamtej dzielnicy.

Czas trwania: 2h 35min (z przerwą)


„Pieśń nad pieśniami”
7 lutego

Jerzy Walczak / Fot. M. Górecki, mat. pras.Monodram według opowiadania Szolema Alejchema. Historia o miłości nieskomplikowanej, co nie znaczy, że łatwej. Opowieść o fascynacji, która po latach okazuje się zagubioną treścią życia. Spektakl jest adaptacją mało znanego opowiadania Szolema Alejchema.

Czas trwania: 1h bez (przerwy)

„Zaczarowana noc”
10, 11, 12 lutego

Szymon Szurmiej / Fot. mat. prasowy„Zaczarowana noc” to sentymentalna podróż do lat 30. i 40. polskiego teatru rozrywkowego. Ilustrowana największymi hitami muzyki żydowskiej, polskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i cygańskiej. Najpiękniejsze melodie, żywiołowy taniec, piękne kostiumy i przedwojenna elegancja przeniosą widza w magiczny świat, którego już nie ma. Na spektakl składają się również błyskotliwe skecze i anegdoty takie jak „Elegia starozakonna” Juliana Tuwima. Przedstawienie utrzymane jest w konwencji interaktywnej zabawy, pozwalającej publiczności nie tylko oglądać występy artystów na scenie, lecz także samemu w nich uczestniczyć.

Czas trwania: 2 h 40 min (z przerwą)

„Królewna Śnieżka”
15 lutego

Adaptacja jednej z najsłynniejszych bajek braci Grimm. Bohaterką jest piękna królewna, z powodu białej cery zwana Śnieżką. Przeżywa szereg niebezpiecznych przygód. Wraz z siedmioma krasnoludkami stawia czoła złej macosze, która nastaje na jej życie. Z opresji wybawia ją szlachetny królewicz.

„Tradycja”
17, 18, 19 lutego

 / Fot. .Wielkie widowisko muzyczne ukazujące tradycje żydowskie w kontekście kultur od lat z nią związanych: polskiej, cygańskiej i rosyjskiej. Akcja przedstawienia dzieje się w nieokreślonym czasie i przestrzeni, w małym miasteczku ze wspomnień. Na scenie zobaczymy typowe dla kultury żydowskiej obrzędy m.in. wesele czy szabas. Usłyszymy także pieśni chasydzkie, a tancerze zaprezentują tańce charakterystyczne dla wszystkich czterech narodów.

Czas trwania: 2 h 15 min (z przerwą)

„Walizka”
24, 25, 26 lutego

 / Fot. .Do napisania „Walizki” autorkę zainspirowała przeczytana w gazecie
historia pewnego Francuza. Któregoś dnia Michel Leleu wyszedł z domu i poszedł do muzeum na wystawę poświęconą Zagładzie. Rozpoznał tam walizkę swego ojca, Pierre'a Levi.
Była to walizka wypożyczona ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, jedna z trzech zachowanych francuskich walizek. Ten niezwykły przypadek opisały gazety. Podobna historia powstała już wcześniej w głowie autorki, jednakże odważyła się ją spisać dopiero po tym, gdy otrzymała potwierdzenie ze świata zewnętrznego, że coś takiego mogło wydarzyć się naprawdę.
Michel Leleu w czasie wojny ukrywał się z matką pod zmienionym nazwiskiem w alpejskim regionie Savoie, a ojciec został aresztowany w 1943 r. i wysłany Oświęcimia, gdzie zginął. Syn przetrwał wojnę i pozostał już przy zmienionym nazwisku. Bohater chciał „nie pamiętać”, żyć „normalnie”, zapomnieć. Jednakże odkrycie walizki ojca wywołało wielką zmianę w jego życiu - wrócił do swojego poprzedniego nazwiska i usiłował sprawić, aby walizka została we Francji.

Spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim z cyklu
„Jest o czym pogadać” - „Te wspaniałe kobiety”
28 lutego

Kolejne spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim z cyklu Jest o czym pogadać odbędzie się we wtorek, 28 lutego 2012 roku o godz. 19.00 na Małej Scenie Teatru Żydowskiego.
Tematem spotkania są „Te wspaniałe kobiety”. Usłyszymy o kobietach, które odegrały ważną rolę i były inspiracją dla mężczyzn w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz czasów powojennych.

Miejsce: Mała Scena Teatru Żydowskiego w Warszawie
Wstęp wolny! (prosimy o rezerwację miejsc pod numerem tel. (22) 850 6450).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.